Batı komşumuz Yunanistan’da geçen günlerde yapılan genel seçimlerden aşırı sol bir parti başarıyla çıktı ve koalisyon hükümetinin büyük ortağı olarak Yunanistan’da idareyi ele aldı. Buraya kadar hadise sıradan gibi gözükse de aslında hiç öyle değil. Komşuda enteresan ve bir o kadar da üzerinde durulup düşünülmesi gereken işler oluyor. Efendim malum olduğu üzere Yunanistan epey bir zamandır ekonomik kriz ve istikrarsızlık içindeydi. Hala da bu hal devam ediyor. IMF ve bu tür kuruluşlar ile AB bu ülkeye epey kredi vermiş, vermiş ama Yunan idarecilere kemer sıkma politikasını da doğal olarak tembih etmiş.

Bu işin dünyadaki genel geçer kaidesi odur ki; kemeri sırtı kalınlar değil garibanlar ve sıradan vatandaş sıkar. Bizde de bir zamanlar böyleydi. Bu tür durumlarda vatandaş siyasi görüş olarak marjinalleşebiliyor. Yunan halkı da bu kaosta belli ki marjinalleşmiş, daha iyi ve adil bir hayat vaat eden Syriza isimli aşırı sol partiye ve onun lideri Aleksis Cipras’a teveccüh göstermiş. Bir sabah kalktık baktık ki 40 yaşlarında henüz genç delikanlı denebilecek bir şahıs, Yunanistan’ın mukadder başbakanı.

Komünist, sosyalizm yanlısı, kendi ifadesiyle ateist ama dinlere ve din adamlarına saygılı, evlilik dışı bir beraberliğinden iki çocuğu olan, öğrenci hareketlerinin içinde yetişmiş, motosiklete binen, halkın arasında sıradan biri gibi yaşayan bir adam. Bu haller ister istemez bizim de dikkatimizi çekiyor. Söyledikleri ve vaatleri kulağa hoş geliyor. Tabi söz başka, amel, iş, aksiyon başka… Sözü herkes söyler de bunu tatbik etmeye gelince, cesaret lazım, inanç lazım, güç kuvvet lazım, irade lazım, akıl izan ve beceri lazım.

Kapitalizm bugün dünyanın kahir ekseriyetini pençesi altına almış ve hele özellikle Avrupa’da Kapitalizm bir din gibi görülüyorken, 20 milyon nüfuslu ve gırtlağına kadar borca batmış bir Yunanistan’ın toy başbakanı bu dediklerini yapmaya ne kadar muktedir acaba? Baksanıza henüz ortada fol yok yumurta yokken, biçare adam daha makamına oturmadan IMF’nin başkanı beyanat üstüne beyanat veriyor. Paramızı isteriz ha!!Yan çizme yok diyor. Zaten bu kuruluşun borç verdiği hangi ülke iflah olmuş ki? Şükür ki biz o beladan kurtulmuş bulunuyoruz. Peki, Yunanistan Başbakanı dediklerini yapabilir mi? Çok zor. Muhal.

Dünya paranın hâkimiyetini kabul etmişken, hatta para, devletleri doğrudan yönetir hale gelmişken, Komünist Cipras’ın işi zor gözüküyor. Basından öğreniyoruz ki Devlete ait lüks makam araçlarını satmaya başlamış. İsabetli bir karar. Ama iş bu kadarla bitmiyor. Borçların bir kısmına rest çekeceğini vaat etmişti. İşte zurnanın zırt dediği yer de burası. Şimdiden Avrupa ayağa kalkmış gözüküyor. Ben şahsen Cipras’ın kapitalizme galip gelmesini temenni ederim. Dünyayı yönetirim iddiasındaki para ve onun kulları 40 yaşındaki bir adamdan kuvvetli bir şamar yerse bu beni neden memnun etmesin? Komünizmin de kapitalizmin de insanlığa saadet getirmekten çok uzak birer aldatmaca olduğu ayan beyan ortadadır.
Komünizm 90’larda Sovyetler’in iflasıyla bitmiş ve tehlike olmaktan çıkmıştır. Çin ise komünizmi aşağı yukarı terk etmek üzeredir.

Şu an insanlık için tehdit olan şey, rakipsiz kalmış olan kapitalizmdir. Onunla her insan behemehal mücadele etmelidir. Hal ve keyfiyet bu minval üzere iken, ben neden Cipras’ın başarısını temenni etmeyeyim? Malum; düşmanımın düşmanı benim dostumdur. Komünist veya ateist oluşu beni hiç alakadar etmez. Küçücük bir Yunanistan’ın ve onun toy başbakanının, bıyığını balta kesmez, kendilerini dünyanın efendisi sanan, vakti zamanında Kemal Derviş’i, akıllarınca Türkiye’yi teslim almaya gönderen o kapitalist firavunlara atacağı şamarı seyretmek başlı başına bir eğlence ve zevktir efendim.
Selam ve saygı ile...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.