2007 yılında profesör oldu. Dört doktora ve dört yüksek lisans tezi tamamladı. Ahali; profesör olduktan sonra, kibir konforu için şeytanın dekore ettiği süngerden takozda oturup, kahvesini yudumlarken, O; AB, TÜBİTAK, DPT ve Sanayi Bakanlığı destekli projelerde önemli görevlerde bulundu.

Bir dönem ABD’ye gitti. Dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olan Michigan Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. Bu süre zarfında lisans seviyesinde dersler verdi. NSF, NASA ve Ford Motor Co. destekli projeler üzerinde kafa patlattı.

Belirli bir süreliğine Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası danışmanlığını yürüttü. Bugün işadamlarından tutun, küçük bir esnaf bile ortaya bir proje koyabiliyorsa, bu onun sayesindedir. Çünkü bölge insanına, proje kültürünü o aşıladı.

Yetmişin üzerinde makalesi, Çok sayıda bildirisi, Ve onlarca da ödülü var.

Bunlar 2012 KTÜ seçimlerinde Prof. Dr. Süleyman Baykal ile kafa kafaya yarışan, Prof. Dr. Orhan Aydın’ın biyografisine ait, o dönem tuttuğum bazı notlar.

Bugün gelinen noktada, İktidarın 2023 hedefine KTÜ’yü de yöneltmek için, ortada önemli bir fırsat var. Bu fırsatı Trabzon’un lehine yönelik kullanmak sadece ufku geniş insanların işidir. Nitekim Haziran ayında yapılacak olan KTÜ Rektörlüğü seçiminde, 2016-2020 yılları arasında görev yapacak olan yeni rektörün, içine kapanmış ve kampüs dışına çıkamayan KTÜ’yü, yeniden canlandırması en temel vazifesi olacaktır.

Şimdi demem o ki muhterem; Prof. Dr. Aydın, bu şehre vefa borcunu tam anlamıyla ödemek istiyorsa, rektör adaylığını bir kez daha iyiden iyiye düşünmelidir. Çünkü Trabzon’un ona ihtiyacı var.

KTÜ’nün kabuğunu kırması için… Mevcut potansiyelinin farkına varabilmesi için… Ve meselelerin çözümünde söz sahibi olması için…

Yok, eğer KTÜ böyle pasifleştirilmiş bir üniversite olarak yoluna devam ederse, Bırakın 2023’ü, “Hedef” kelimesi bile, Trabzon için hayal olur. Bende söylemesi. Eyvallah.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com