28 Ocak 2016 Perşembe 09:43
GEZİ REHBERİ : SAFRANBOLU

 

Karabük deyince akla ilk gelen yerlerden biri olan Safranbolu; sahip olduğu tarihi dokusu ve kendine özgü yemekleri ile çok ayrı bir yerde bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin her zaman ilgi alanına giren bu ilçe, coğrafi konumu sebebiyle tarih boyunca çeşitli devletlere idari ve ticari bir merkez olmuştur.  İsmini bölgede yetişen safran bitkisinden alan belde, Türkiye Dünya Miras Listesinde yer alan 9 kültürel varlıktan biridir.

SAFRANBOLUYA GİTMENİZ İÇİN GEREKLİ 5 NEDEN

Bir yeri gezerken sadece onu gezmekle kalmaz, hakkında yeni şeyler öğrenip, var olan bilgilerinizi de  geliştirmek istersiniz.  İşte bizde bunu düşünerek sizler için; Safranbolu gezinizi en güzel hale dönüştürmenizi sağlayacak olan bu Safranbolu gezilecek yerler yazı dizisini hazırladık.

1)TARİHİ YERLER

Tarihi değerleri ve kültürel mirasları ile öne çıkan Safranbolu’da gezdiğiniz her yerde buram buram tarih kokusunu alırsınız. Antik devirlerden bu zamana kadarlık süreçte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Safranbolu’da gezilebilecek tarihi yerler arasında: Safranbolu Kent Tarihi Müzesi, İncekaya Su Kemeri, Yörük Köyü ve Köprülü Mehmet Paşa Camii gibi yerler bulunmaktadır.

2) DOĞAL GÜZELLİKLER

Karadenizin en popüler merkezlerinden biri olan Safranbolu’da coğrafi yapısı sebebiyle oluşan kanyonlar ile bölge içerisindeki mağara ve tepeler turistik anlamda seyirlik bir göz zevki sunar.          Doğal yapısını günümüzde de koruyan bu yapılar arasında: Safranbolu Hıdırlık Tepesi, İncekaya Kanyonu, Tokatlı Kanyonu ve Bulak Mağarası gibi yerler bulunmaktadır.

3) YEMEKLER

Safranbolu deyince akla ilk gelen özelliklerden biri kuşkusuz yemekleridir. Geleneksel Türk mutfağına ait lezzetleri daha zengin çeşitleri ile bulabileceğiniz Safranbolu mutfağında yöresel yemekleri görmek oldukça mümkündür. Lezzetleri ile ünlenmiş olan bu yemekler arasında: Safranbolu Bükmesi, Tereyağlı uzun pakla, Cevizli keşli yayım ve Peruhi gibi tatlar bulunmaktadır.

4) TURİSTTİK EVLERİ

Safranbolu evleri tanımlamasıyla karşımıza çıkan ve tarihi özelliğini de koruyan bu evler, hem seyir zevki hem de konaklama için ideal bir havaya sahiptir.

5) MİSAFİRPERVERLİK

Anadolunun hemen her yerinde karşılaşabileceğiniz Türk misafirperveliği Safranboluda da kendisine yer bulur. Karadeniz kültürü ile harmanlanmış olan adetlerini misafirperverlikleriyle sunan yöre halkı, seyahat için Safranboluyu tercih etmenizi sağlayan en önemli etkenlerdendir.

Ülkemizin güzelliklerinin en ilgi çekici seyahat notlarına https://gezimanya.com/turkiye üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 21.10.2016 22:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com