20 Ocak 2016 Çarşamba 16:48
Göbeklitepe Tapınağı Davos’ta Görücüye Çıktı

Dünya Ekonomik Forumu'nun 46. Yıllık Toplantısı İsviçre'nin Davos kasabasında başlarken, dünyanın bilinen ilk tapınağı olarak kayda geçen Göbeklitepe Tapınağı'nın buzdan yapılan örnekleri görücüye çıktı.

Dünya Ekonomik Forumu'nun 46. Yıllık Toplantısı, İsviçre'nin Davos kasabasında başladı. Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun temsil edeceği toplantı sırasında insanlık tarihine ışık tutan Göbeklitepe Tapınağı da görücüye çıktı. Aralarında devlet başkanları, akademisyenler, dünyanın önde gelen bin şirketinin üst düzey yöneticileri, sanatçılar, sporcular ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de yer aldığı katılımcılar Göbeklitepe ile tanıştı. Davos Kongre Merkezi'nin yanında sergilenen buzdan örnekler birçok katılımcıdan ilgi gördü. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Göbeklitepe Tanıtım Projesi'nin sponsorluğunu yapan Doğuş Grubu, Göbeklitepe için bir de gala gecesi düzenlenecek.

12 BİN YILLIK GEÇMİŞİ VAR

Öte yandan 20-23 Ocak tarihleri arasında dünyanın farklı ülkelerinden Dünya Ekonomik Forumu'na katılan üst düzey yöneticiler ve basın mensuplarının geçmişi 12 bin yıl öncesine dayanan, tarihin en eski ve en büyük tapınağının örneklerini görmesi tanıtım açısından önemli bir fırsat oldu.

Dünyanın bilinen ilk tapınağı olarak kayda geçen Göbeklitepe, 1995 yılında Şanlıurfa'ya 22 kilometre uzaklıktaki Örencik köyü civarında bulunan bir höyükte yapılmaya başlanan ve halen devam eden kazılarla gün ışığına çıkarılmıştı. Göbeklitepe, günümüzden 12 bin yıl önce inşa edilen oldukça kompleks bir inanç merkezi konumunda. Sahip olduğu tarihi geçmişi ile piramitleri geride bırakan Göbeklitepe Tapınağı, ayrı bir özelliğe sahip tarihi eser statüsünde yer alıyor. 20 adet açık hava mabedinden oluşan Göbeklitepe Tapınağı'nın sadece 6 tanesi gün ışığına çıkarıldı. Oval, bazıları ise dikdörtgen planlı olan mabetlerin her biri, boyları 3 ila 6 metre arasında değişen T biçimli antropomorfik (insan biçimli) sütunlarla çevrelenmiş. Bu 12 sütunun ortasında diğerlerinden daha büyük iki adet daha T biçimli sütun bulunuyor.

Göbeklitepe Tapınağı Davos’ta Görücüye Çıktı

Göbeklitepe Tapınağı Davos’ta Görücüye Çıktı

Göbeklitepe Tapınağı Davos’ta Görücüye Çıktı

Son Güncelleme: 00.00.0000 00:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com