06 Eylül 2016 Salı 13:05
‘Kalandar Soğuğu’ Vizyona Giriyor!

Trabzon Gazeteciler Cemiyet’inde bir araya gelen ödüllü film Kalandar Soğuğu’ ekibi 16 Eylül’de vizyona girecek filmleri hakkında bilgi verdi. Yapımcı Nermin Aytekin filmin konusunu, “Karadeniz’in bir dağ köyünde, ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla, günlük ihtiyaçlarını temin ederken, diğer yandan büyük bir tutkuyla; dağlarda maden rezervi aramaktadır. Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri Mehmet’in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır. Mehmet, Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine katılacaktır. Sıradan bir yaşam mücadelesi gibi görünen bu hikâyenin arka planında, dokunaklı bir hayatın, inceden inceye örülen bir mücadelenin ve doğa, insan, hayvan ilişkisinin naif bir portresi çizilmektedir” sözleriyle anlattı.

YAPAYLIKTAN UZAK BİR FİLM
Yönetmen Mustafa Kara ise filmle ilgili, “Kalandar Soğuğu, gösterişten ve yapaylıktan uzak, olabildiğince içten, gerçekçi ve tutarlı bir ‘hikâye anlatma tutkusu’yla ortaya çıkmıştır. Neredeyse hiç el değmemiş, bakir doğasıyla Karadeniz’in ücra bir dağ köyünde yaşanan küçük dramları, sıradan hikayeleri, aile ve komşuluk ilişkilerini; doğa, insan, hayvan ilişkisini derinlemesine ele almak, bu ilişkinin ince anlamını modern insana hissettirebilmek önemli bir hedeftir. Sinema sanatının teknik ve estetik imkanlarından taviz vermeden gerçeğe sadık kalabilmek, bu filmin ayırt edici ve iddialı bir özelliği olarak anlaşılmalıdır” dedi.

KALANDAR SOĞUĞU`NUN ALDIĞI ÖDÜLLER
Uluslararası Tokyo Film Festivali’nde ‘En iyi yönetmen’ ödülü, Wowow Tv ‘En iyi film’ ödülü, Premıer Plans D`angers ‘jüri özel ödülü’, Antalya Altın Portakal Film Festivali Uluslararası Yarışma

‘En iyi erkek oyuncu, jüri özel ödülü, en iyi kadın oyuncu, en iyi müzik’ ödülü, Uluslararası İstanbul Film Festivalinde ‘En iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu’ ödülü ve son olarak Red Tulp Film Festivalinde ise ‘En iyi yönetmen’ ödülünü aldı.

(İlkhaber / Meryem Akgün)

Son Güncelleme: 06.09.2016 13:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com