03 Nisan 2016 Pazar 12:33
Mevlana'nın Mesnevi'si Gürcüceye Çevrilecek

Hazreti Mevlana'nın "Mesnevi" adlı eseri, Gürcüceye çevrilecek.
 

Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, yaptığı açıklamada, Mevlana Celaleddin Rumi'nin yaklaşık 750 yıl önce kaleme aldığı Mesnevi'nin asırları ve sınırları aşarak Mevlana'nın barış ve sevgi mesajını yaymaya devam ettiğini söyledi.

Temizkan, Mesnevi'nin bugüne kadar yaklaşık 30 dile çevrildiğini belirterek, "Dünyanın en çok okunan eserleri arasında yer alan ve yüzyıllardır dünyanın her yerinden ve her kesiminden insanları etkileme gücünü koruyan 6 ciltlik bu değerli eserin nihayet Gürcüceye çevriliyor olmasından memnuniyet ve buna vesile olmaktan ise gurur duyuyoruz." dedi.

Mesnevi'nin çevirisi, 3 yılda tamamlanacak
Dönemin Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı 2. Gıyaseddin Keyhüsrev'in eşi, 2. Alaeddin Keykubad'ın annesi olan ve Anadolu'da "Gürcü Hatun" olarak tanınan Gürcü prensesi Tamara'nın, Mevlana'nın müritlerinden olduğunun ve vefatının ardından Mevlana Türbesi'nin de Gürcü Hatun tarafından yaptırıldığının bilindiğini ifade eden Temizkan, "Mesnevi'nin Gürcüceye kazandırılmasıyla Gürcü Hatun'a olan minnettarlığımız tekrar vurgulanacaktır." diye konuştu.

Temizkan, Mesnevi'yi Gürcüceye, Gürcistan Bilimler Akademisi üyesi Prof. Dr. Elizbar Cavelidze'nin tercüme edeceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Filoloji profesörü olan Cavelidze, 1975 yılında doktora tezini 'Celaleddin Rumi: Dünya Görüşü ve Meseleler' konusunda yazdı. Bir dönem Gürcistan Eğitim Bakanlığı görevinde de bulunan Cavelidze'nin, akademik hayatı boyunca çeşitli dillerde 16 kitabı ile 300'den fazla bilimsel makale ve yazısı yayımlandı. Çeviri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından finanse edilecek. Destekleri için Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e teşekkür ediyorum."

Başkonsolos Temizkan, Batum'da 5 Nisan'da "Mevlana ve Mesnevi" konulu program organize edileceğini anımsatarak, "Bu programın ardından Prof. Dr. Cavelidze ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığını temsilen Yakub Acar arasında protokol imzalanacak. İmza töreninin ardından çeviriye başlayacak Cavelidze'nin çalışmayı 3 yıl içinde tamamlaması planlanıyor." ifadesini kullandı.

Son Güncelleme: 03.04.2016 12:35
Anahtar Kelimeler:
MevlanaMesnevi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com