10 Ekim 2016 Pazartesi 08:53
Sanatçılar Daha Fazla Destek Bekliyor!

Oscar adayı ‘Kalandar Soğuğu’nda ortaya koyduğu başarılı oyunculukla dikkatleri üzerine çeken Trabzonlu Haydar Şişman, Türkiye’nin önemli ressamları arasında yer alıyor. Sanata ömrünü adayan Şişman, hem Türkiye’de hem de Trabzon’da sanatçıların daha fazla desteklenmesini istiyor. Kasım ayında İstanbul’da yeni bir sergi açmayı planlayan Şişman, oyunculukla uğraşsa da resme asla ihanet etmeyeceğini söyledi. 24 saatin uzun bir süre olduğunu vurgulayan Şişman, doğru bir planlamayla hem ailesine, hem oyunculuğa hem de resme vakit ayırmaya çalıştığını kaydetti.
 

TRABZON SANATÇI İHRAÇ EDİYOR
Trabzon’un sanatçı ihraç ettiğine dikkati çeken Şişman, “O kadar büyük bir sermayeye sahibiz ki sporu da sanatı da ne kadar kötü yönetirsek yönetelim, bu sermayeyi bitiremedik. Trabzon bir sanat ve spor şehri ama Trabzon aynı zamanda sanatçı ihraç eden bir kent. Trabzonlu sanatçıların Trabzon’da yaşamaması kent adına bir handikaptır. Benim de bir ayağım Trabzon’da bir ayağım İstanbul’da. Trabzon’dan giden sanatçılar kentte çok takip edilemiyor ama Trabzon bir sanatçı şehridir. Sporda da Trabzon marka bir şehir” dedi.

TAŞINMAZ TAHSİSİ GÜNDEME GELMELİ
Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği’nin kurucu üyesi olduğunu da anlatan Şişman, “Bu dernek Ankara’daki Trabzon Günleri’ne sürekli katılıyor, İstanbul’da sergiler açıyor. Aktif bir dernek. Sporun ve siyasetin yoğun olarak konuşulduğu bir kentte sanatla çok ön plana çıkamıyoruz. Trabzon’da iki kişi bir araya geldi mi siyaseti konuşuyor. Trabzon, hayatın en aktif yeridir ama bu aktiflik karşılığını bulmuyor. Şehrin sorunu paranın az olması. Paranın az olduğu yerde sanatçılar duramıyor. Bir ressam resim satmak zorunda. Belediyeler, valiliklerin ve kaymakamların biraz daha maddi anlamda sanatçılara destek olması gerekiyor. Bu para vermek anlamında değil sadece. Örneğin atölye tahsis edilebilir. Şehirde kullanılmayan belediyelere ait taşınmazlar vardır. Bunlardan biri ressamlara tahsis edilebilir, giderleri de ressamlar tarafından karşılanır. Belediyeden sanatçılara mülk vermesini beklemiyoruz ama her yıl sergi açan ressama destek için atölye verilebilir. Atölye tahsisinde sergi açması şart koşulabilir. Bu durum sanatçıyı motive eder. Belediyenin bir kaybı da olmaz. Sanatçılara büyük bir teşvik sağlar” ifadelerini kullandı.

ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ YAPILABİLİR
Şehirlerin bir çoğunun film festivalleri olduğunu anımsatan Şişman, Trabzon’da da bir film festivali gerçekleştirebileceğine dikkat çekti. Şehrin bu potansiyeli taşıdığına dikkati çeken Şişman, şunları kaydetti: “Trabzon uluslararası bir film festivaline ev sahipliği yapabilir. Kültür ve sanat etkinlikleri düzenleyerek, sanatçıya destek vererek ancak sanat şehri olabiliriz. Bu tarz etkinlikleri sadece belediyelerden valiliklerden de beklememek lazım. Trabzonlu yönetmenler şehre gelip basınç yapmalı.”

(Songül MAZLUM)

Son Güncelleme: 10.10.2016 09:42
Anahtar Kelimeler:
TrabzonKalandar Soğuğu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com