01 Şubat 2018 Perşembe 18:36
Sen Anlat Karadeniz’e tepkiler çığ gibi

ATV ekranlarında yayınlanan ‘Sen Anlat Karadeniz’ dizi ilk iki bölümüyle birlikte tartışmaları da beraberinde getirdi. Dizide ki şiddet ve tecavüz sahneleri eleştirilerin en büyük odağı haline gelirken, Türkiye’de yaşanan bu acı gerçeği açıkça milletin gözüne soktuğu için de övgüler alıyor. Çekimleri Trabzon’da yapılan ve 2. bölümü dün yayınlanan diziyle ilgili sosyal medya kullanıcılarının büyük çoğunluğu övgü dolu sözler söylerken, bir kısım da diziyi RTÜK’e şiddet ve tecavüz sahnesi ile Karadeniz insanının yapısını uygun yansıtmadığı iddiasıyla şikayet etti. RTÜK’ün diziyle ilgili bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağı henüz netlik kazanmazken dizinin yapımcısı ve yönetmeni Osman Sınav, Milliyet Gazetesinden Sina Koloğlu’na açıklama yaptı. Sınav, “Şiddet sert bir şeydir. Onu hafifletmek, mazur göstermektir. Yapanlar, önce kendilerine iki tokat atsınlar. Ölenler (kadın cinayetleri) varken, neyi hafifletebiliriz?” ifadelerini kullandı. Dizinin çekimlerinin büyük bir bölümünün yapıldığı Sürmene İlçesinde de iki farklı görüş hakim...

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün yaptığı açıklamada, dizinin bölgenin doğal güzelliklerini göstermesi açısından olumlu olduğunu kaydederken dizi hakkında bir iki bölüm daha izledikten sonra karar vermenin daha doğru olacağını kaydetti. Diziyi izlediğini belirten Üstün, “Bölgenin doğal güzelliklerini yansıtması, Trabzon’un turizm potansiyeli için güzel bir şey... Peşin hükümlü olmamak lazım. Konuyla ilgili bir iki bölüm daha izledikten sonra fikir beyan etmek daha doğru olur diye düşünüyorum. Eleştiriler olduğunu bende görüyorum. Bölgemiz insan yapısı ile uyuşmayan bazı yanları var. İnsanlar bunlara tepki gösteriyorlar. Övenlerde var tabi ki... Biz zaman zaman kendileriyle görüşüyoruz. Bu eleştirileri kendilerine getireceğiz. Ancak Bölge için yine de olumlu bir dizi diye düşünüyorum” dedi.

Dün sosyal medyaya bakıldığında ise dizinin yayınlandığı saatten itibaren Türkiye'de en fazla konuşulan konu 'Sen Anlat Karadeniz' dizisi oldu...  Dizinin konusu:  On altı yaşındayken kapatıldığı evde, sekiz senedir Vedat Sayar'ın karısı olmaya mecbur bırakılan Nefes'in hayatındaki tek güzel şey yedi yaşındaki oğlu Yiğit'tir. Bu sekiz yıl boyunca gece gündüz gördüğü şiddete boyun eğmeyen Nefes, her fırsatta oğlunu da alarak kaçmaya çalışır. Ama her defasında yakalanır, kapılar tekrar üstüne kilitlenir ve yine şiddete maruz kalır. Her kurtulma girişimi başarısızlıkla sonuçlanır, ta ki Tahir Kaleli ile karşılaşana kadar. Tahir Kaleli, nam-ı diğer Deli Tahir, Karadenizli muhafazakâr bir ailenin oğludur. Ailenin sahip olduğu kum şirketinde masa başında oturacağına, kum gemilerinde kaptanlık yapmayı, koca koca direklerin tepelerinde makara yağlamayı tercih eden asi, mert, gözü pek, korkusuz bir Karadeniz delikanlısıdır. Tek derdi onu köyün en uslu kızıyla evlendirmek isteyen annesi Saniye'dir. Ancak Sayar Beton'la anlaşma imzalamak için geldikleri İstanbul'da, Tahir'in hayatı sonsuza kadar değişecektir. Vedat Sayar, Kaleli ailesini akşam yemeğine çağırınca Tahir'le Nefes tanışırlar. Tahir Nefes'e ilk gördüğü anda vurulur ve kısacık bir andan sonra evli barklı kadına bakmanın ağırlığını hissedip bakışlarını da ilgisini de Nefes'den çeker, ta ki o narin bileklerde şiddet izlerini görene kadar. Vedat, hasta kafasıyla karısına bileğindeki morlukları soran Tahir'i yanlış anlar; bileklerini gösterdiği için Nefes'i suçlar ve ceza olarak parmaklarını kırar. Bu artık son noktadır. Nefes kocasının misafirlerle ilgilenmesini fırsat bilerek oğlunu alır ve kaçar. Bu kaçış hem Tahir'i hem Nefes'i hem de Kaleli ailesini çok büyük bir çıkmazın içine sokacaktır. Nefes kaçar ama nereye? Tahir pikabının arkasında anne ve oğlunu bulunca ne yapacak? Vedat, karısını Tahir'in kaçırdığını anlarsa neler olacak? Kaleli ailesi, evli barklı bir kadın için Tahir'in hayatını riske atacak mı? Tahir senelerce şiddet gören bir kadını ve oğlunu kocasına teslim etmemek için neleri göze alacak, ne kadar ileri gidecek?

Son Güncelleme: 01.02.2018 19:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com