Doğu Karadeniz’de “Kurtuluş Günleri” başladı. Dün Görele ilçemizin, bugün ise Büyükliman’ın/Vakfıkebir’in, Şalpazarı, Beşikdüzü ve Çarşıbaşı’nın kurtuluş günleri...

17 Şubat... Akçaabat ve Tonya’nın,

24 Şubat... Trabzon’un Çarlık Rus işgalinden kurtarılışının mutlu günleri...

Ve Trabzon’un Rize’nin köylerinin, kasabalarının, ilçelerinin kurtuluşu...

1916 ilkbaharından itibaren Doğu Karadeniz’de Çarlık Rusya, bölgenin Harşit Irmağı’na değin olan alanı silah kullanarak işgal etti.

Rize ve Trabzon halkı işgal karşısında esarete düşmemek için o günün koşullarında yaya olarak Ordu ve Samsun yöresine göç etmek durumunda kaldı.

Yollarda açlıktan, hastalıktan ölenler oldu.

Barınak bulamayıp perişan olanlar...

Hastalığına deva bulamayanlar...

Tüm bu olumsuzluklar GÖÇ eden, muhacir olan Trabzonluların kaderi oldu. İki yıl, muhacir olan bu insanlara iki asır gibi geldi.

Sonunda Harşit Irmağı’ndan öteye geçemeyen, buradaki direnişi kıramayan Rusya’da Çarlık rejiminin yıkılması, ordunun ikiye ayrılıp birbirine düşmesi...

İşgal güçlerinin Rusya’dan destek alamamaları...

Ordumuzun ve milis güçlerin ileri harekata geçmesi sonucu Rus güçleri geri çekilmek durumunda kaldı.

Ruslar bu kıyıları işgale kalkarken bir daha terk etmemek üzere geldiler. Öylesine ikmal malzemesi taşıyıp depoladılar ki... Bu toprakları terk ederken bu ikmal malzemelerini tekrar geri götürmek onlara dert/sorun oldu.

Sonunda depoladıkları askeri malzemeleri bırakıp gittiler.

***

İşgal her ülke için, her ulus için acılı yıllar olur. Öyküleri yıllarca dillerden düşmez. Doğu Karadeniz’in işgalinde de böyle acılı olaylar yaşandı. Ancak ne yazık ki bizler bu olaylardan ders çıkarmayı aklımıza koymadık.

Muhacereti yaşayan dedelerimizi, babalarımızı dinledik, ama bunları bir kenara yazmayı akıl edemedik.

Şimdi bu yıllara ilişkin anıları toplama çabaları yapıldığını gözlemliyoruz. Ama ne yazık ki, acı olayları yaşayanlar çoktaaan Rahmet-i Rahman’a kavuştu...

Demek ki, her şeyi zamanında düşünüp, yapmak/yazmak gerek...

***

Doğu Karadeniz’in bugün başlayan “Kurtuluş Günleri”ni kutluyor, bu günleri bizlere yaşatan şehitlerimize/gazilerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com