Siyaset tamamıyla zıvanadan çıktı... Tutar bir tarafı kalmadı. Bu hal/durum sıkıcı, sıkıcı olduğu kadar katlanılır olmaktan öteye vardı.

Kısacası, bugün siyasetin o tutarsız, lodos havasından söz açmak istemiyorum.

Nicedir spor ve Trabzonspor üzerine yazmadım. Şimdi yazma zamanı...

Bizim örfümüzde “teneşire tekme atma” gibi kötü bir gelenek yok, çok şükür... Olsaydı, “ölünün arkasından kötü söz söylenmez” geleneğimiz/örfümüz olmaz, cenaze törenleri hesaplaşma gününe dönüşürdü.

İnsan yaşamının renkleri kimi zaman yazılan anı defterlerinin satırları arasında korumaya alınır. Ya da kimilerinin koleksiyon yapma adına çeşitli çiçekleri, yaprakları daha ilkbaharda yemyeşil iken koparıp kitapların, defterlerin arasına atıp kurutarak saklamaya alınır. Ne bileyim, o çiçek, o yaprak bir ilk buluşmanın/randevunun, bir sevda serenadının, bir başka mutluluğun anısı olarak saklanır yıllarca... Yaşam boyu bile...

Ama hiç gördünüz mü, başarısızlıkların anı olarak anımsanmak istendiğini...

Karalamayı, “karamsarlığa kapı aralamak” olarak görürüm hep... Umut unutulur böyle durumlarda da ondan...

***

Diğer illerimiz takımlarının Türkiye liginde yarışmaya başladıklarında köklü bir futbol geçmişi olan Trabzon’un ligde bulunmayış günlerini üzüntü ile buruk duygularla yaşayanlardanım.

Sonrası malum...

Güzel, mutlu, futbol adına başarılı yılları yaşamış olmamdan ötürü Yüce Rabbime dua ediyor, şükrediyorum.

Yıllar var üzüntülüyüm. Biliyorum, sadece ben değil, milyonları aşan taraftarıyla Bordo- Mavili Trabzonspor camiası/ailesi de üzüntülü...

Tabii ki; dün ve bugün yaşanan bu üzüntünün temelinde pek çok neden var. Ama bana sorulsa; bu başarısızlığın baş nedeni olarak, kulüp yönetiminin gördüğü ufkun arkasından neler olabileceğini, neler gelebileceğini düşünmeden “günü kurtarma” anlayışıyla başarı aramasıdır, derim. Günlük sevdalanmalar...

Maalesef yıllar böyle bir gerçeği görememekle geçti.

Tavuğun kaza bakıp heveslenmesi örneği mi desem, ya da genç aşığın padişahın kızı için saray kapısında serenada soyunması mı desem... Her ne olursa olsun, insan önce kilerindeki erzağını bilip yemek pişirmeye kalkmalı... Trabzon’da futbolu yönetenler kendi egolarını ve de tribün sevdalanmalarını tatmin etme uğruna Avrupa’da, G. Amerika’da kullanım süresi/miadı bitmek üzere olan futbolculara umut bağlanınca olanlar oldu.

İşte sonuç/manzara... Antalyaspor: 7-Trabzonspor (sahada yok): 0

Hemen itiraz sesleri duyar gibi oluyorum. Boşuna... Çünkü bizler yıllar yılı dışarıdan malzeme/erzak alıp kendimize ziyafet çekmeye sevdalanmışız. Böyle olunca da kileri unutmuş, oradaki değerlerin küflendiğinin farkında bile olmamışsınız.

***

Trabzonspor Teknik Direktörü Hami Mandıralı’nın ekibinin sahada yaşadığı üzüntüyü anlayabilmek için lütfen onun yerine kendinizi koyunuz. Bu durumu daha önceleri Şenol Güneş, Mustafa Akçay ve Sadi Tekelioğlu da yaşadılar.

Tarihini/geçmişini ya da kendi özünü bilememenin ortaya koyduğu manzarayı üzülerek yaşıyoruz.

Bu arada, Trabzonspor’un futbolda zaferler yazdığı Avni Aker Stadyumu ve Trabzon’un her cadde ve sokağı; nüfus cüzdanında “Made in Trabzon” yazan her futbolcusunun bırakınız yenilgiyi, berabere biten karşılaşmalar sonrasında gülmeyi unuttuğuna tanıklık yapar. Bu gerçeği hepimizin bilmesi gerektiğini artık bilmek durumundayız.

*** 

Siyasetçinin Trabzonspor kapısından içeri girerken yükselen itiraz seslerine gülenlerin ucuzluğunun da payı var bu avaryada...

Rahip cinayeti... Hrant Dink cinayeti...

Trabzonspor’un şampiyonluklara giderken önünün kesilmesi...

Haklı olduğu halde cezalandırılması...

Taraftarının futboldan soğutulmak istenmesi... Ve daha nicesi...

***

Türkiye kısaca TR olarak yazılıyor, belirtiliyor uluslararasında...

Trabzon da TR olarak kısaltılıp yazılıyor.

TÜRKİYE=TRABZON gerçeğini görenler bu kalenin sarsılmasının, moralinin yıkılmasının oyunlarını sergiliyorlar nicedir.

Hangi siyasetçi söyledi, hiç önemsemiyorum, önemli olan mesaj:

“-Trabzon titre ve kendine dön!..” artık...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com