07 Eylül 2016 Çarşamba 10:57
Trabzonlu Usta Oyuncu Yeteneğiyle Dikkat Çekiyor

Paramparça, Poyraz Karayel, Filinta, Avrupa Avrupa, Güllerin Savaşı, Fatih Harbiye ve Zengin Kız Fakir Oğlan gibi beğeni toplayan dizilerde kötü karakterlere hayat veren Trabzonlu oyuncu İlker Murat Kaynar, yeteneğiyle göz dolduruyor.

Sevimli Tehlikeli, Çakallarla Dans 3, Oflu Hoca’nın Şifresi 2 ve Emicem Hospital gibi sinema filmlerinde de yer alan Kaynar, Seyit Onbaşı ve Evimin Erkeği projeleriyle yeniden ekranlarda yer alacak. Kötü karakterlere hayat veren neşeli oyuncu, film setlerine uzanan macerasını şu sözlerle anlattı: “10 yıldır bu sektörün içindeyim. Arkadaşım aracılığıyla oyunculukla tanıştım. Çok güzel bir dünya. O dünyadaki yerimi sağlamlaştırabilmek için de Ergun Demir’den ders aldım. Kendisi çok başarılı bir oyuncu koçu. ‘Her insan bir oyuncudur’ diyerek eğitim aldığım dönemde motivasyonumu yüksek tuttu. Sahne tozunu yutmak çok farklı. Oyunculuk kursuna gidip sahnede olmak çok farklı.”

İNSANLAR YAKLAŞIRKEN ÇEKİNGENLİK GÖSTERİYOR
Yer aldığı her projede kötü karakterlere hayat veren Kaynar, bu rollerin üzerine yapıştığını söyledi. Canlandırdığı kötü karakterler yüzünden insanların kendisine çekinerek yaklaştığını ifade eden yetenekli oyuncu, “Mafya ve kötü adam rollerindeki performanslarım bu rollerin üzerime yapışmasına neden oldu. Sürekli kötü adamları canlandırdığım için bazı insanlar bana yaklaşmakta çekingenlik gösterebiliyor. Dış dünyayla içerdeki dünya farklı. Ben sadece oyunculuk gereği kötü bir adama dönüşüyorum. Arkadaşlarım fotoğraflarımın altına ‘Kötü olmasına bakmayın aslında yufka gibi yüreği vardır’ yorumunda bulunuyor. Kötü karakter üzerime oturduğu için genellikle kötü karakterlere hayat veriyorum. Usta oyuncularla birlikte yeni projelerde yer almayı çok isterim. Enerji çok önemli. Enerjisi yüksek projelerde yer almak isterim” dedi.

SADECE OYUNCULUK OLMAZ
Oyunculuğa merak salan insanlara da tavsiyelerde bulunan Kaynar, “Oyunculuk yapmak isteyenler, sadece oyunculuk yaparak hayatlarını kazanmaya çalışmamalı. Mutlaka oyunculuk dışında da gelir getirici bir işleri bulunmalı. Bir dizide ana karakter olursan sadece oyunculuğu tercih etmelisin. Oyunculukta kademe kademe yükseleceğin zaman bir işinin de olması gerekiyor” diye konuştu.

EROL TAŞ GİBİ…
Oynadığı rollerle ilgili çok güzel geri dönüşler aldığını da ifade eden Kaynar, “İnsanlar bazen rollere kendini çok kaptırıyor. Oynadığım bir sahne yüzünden insanlar sokakta beni durdurup ‘Çok güzel davrandın. İyi yaptın. Güzel babalık yaptın’ diyebiliyor. Bu sektörün içinde yer alabilmek güzel. Daha güzel şeyler olacağına da inanıyorum. Daha iyi bir oyuncu olmak için mücadele ediyorum. Beni görünüm olarak Sümer Dilmaç’a benzetiyorlar. Erol Taş da sadece kötü karakterlere hayat verdi. Ben de şu ana kadar sadece kötü karakterleri canlandırdım. Taş’a da benzeten oluyor. O büyük bir usta. Onunla kendimi kıyaslamam mümkün değil. Oyunculukta belli bir mesafe aldım ama daha çok yol almamız gerekiyor” diye konuştu.

KARADENİZLİ SANATÇILARA YER VERİLMELİ
Karadeniz sinemasını da değerlendiren usta oyuncu, şunları kaydetti: “Trabzon’da çekilen filmlerde yanlış algı oluşturuluyor. Karadeniz insanı neşelidir, eğlencelidir ama bunu sinemaya argo olarak vermemek gerekiyor. Çok argo kullanılan filmlerin gişesi de düşük oluyor. Karadeniz insanı doğallığıyla anlatılmalı. Karadeniz insanını tanınmadan oyunculuk örneği sergilenemez. Oyuncuların iyi bir performans sergileyebilmeleri için uzun bir süre Karadeniz’de kalıp Karadeniz insanını tanıması gerekir. Karadenizli usta oyuncular var. Ben açıkçası Karadeniz filmlerinde Karadenizli sanatçılara rol verilmesini istiyorum. Karadenizli olmayan biri ‘Anlay mısın?’ tavrını bir Karadenizli gibi başarıyla yansıtamaz.”

KARADENİZLİ SÖZÜNDE DURUR
Dizi film sektörüne giren insanların kendisi olması gerektiğini de vurgulayan Kaynar, “Ben bu sektörde İlker olarak yer alıyorum. Kendime ait bir duruşum var. İnsanların kendisine ait bir duruşu olması çok önemli. Karadeniz insanına özel bir intiba da var. Karadenizli sözünde durur, dediği dediktir, merttir. Tüm Türkiye bunu böyle biliyor. Ben de Trabzonlu olduğum için ve karakterimi ortaya koyduğum için güzel ilişkiler kuruyorum. Kendimiz olarak set ortamlarında güzel dostluklar ediniyoruz. Gerekirse bir sahneyi 15 kez tekrarlıyoruz. İşimize önem veriyoruz. İşimize sarılmak ve duruşumuzu bozmamak başarıyı da beraberinde getiriyor” açıklamalarında bulundu.

SANATA DAHA FAZLA DESTEK
Trabzon’daki kültür sanatı da değerlendiren Kaynar, “Şehrimizde sanat anlamında güzel şeyler yapılıyor. Tiyatro festivali düzenleniyor. Tiyatro ekipleri başarılı oyunlar sahneliyor. Ben dizi ve film oyuncularına daha fazla fırsat verilmesini istiyorum. Kültür sanat etkinliklerine daha fazla destek verilmeli. Daha fazla sanatsal etkinlikler düzenlenmeli” diye konuştu. Sanat dünyasında Trabzonlu çok değerli isimlerin bulunduğuna da dikkati çeken yetenekli isim, “Yönetmen Adem Kılıç, yardımcısı Emin Albayrak çok değerli insanlar. Karadeniz’in güzelliklerini yansıtmak adına güzel işlere imza atıyorlar. Trabzon kendi içlerinden çıkan değerlere her zaman destek vermeli” diyerek açıklamalarını tamamladı.

RÖPORTAJ: Songül MAZLUM

Son Güncelleme: 07.09.2016 11:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com