Tam 15 yıl önceydi. 20 Mayıs 2000’de, Doğan Haber Ajansı adına dönemin Emniyet Genel Müdürü Turan Genç’in Trabzon gezisini takip ediyordum. 

Akçaabat’ta öğle yemeği için bir restorandaydık. 

DHA Büro Şefi Turgay Murtezaoğlu arayıp, Vakfıkebir tarafında tekne battı diye bir istihbarat geldiğini belirterek, o tarafa geçip ne olup bittiğine bakmamı istedi. Hemen Akçaabat’tan Vakfıkebir’e hareket ettim ancak kıyıda görünen hiçbir olumsuzluk yoktu. 

Beşikdüzü girişine gelince, Best Otel’in etrafındaki mahşeri kalabalığı fark ettim. Binlerce insan sahildeydi. O an anladım ki; çok feci bir şey olmuştu. Araçtan fırlayıp kalabalığa doğru koşmaya başladım. 

Denizden çıkarılmış bedenler, panik halindeki insanların kucaklarında ve omuzlarında araçlara taşınıyor, çığlıklar ve ağıtlar birbirine karışıyordu. 

Miladi takvime göre 20 Mayıs’ta kutlanan ve yöre halkı tarafından Mayıs 7’si olarak adlandırılan şenlikler kapsamında, 2 balıkçı teknesine salkım saçak 54 kişi doldurulmuştu. 

Deniz turu sırasında dilek tutacaklar ve bunun gerçekleşeceği inancıyla yaşayacaklardı. 

Teknelerin o yükü çekmeyeceği apaçık göz önündeyken, korkunç bir sorumsuzluk ve ihmalin kurbanı olmuşlardı. Kıyıdan 500 metre açıldıktan sonra tekneler alabora olmuş, yüzme bilenler kıyıya ulaşmayı başarmış, kadınlar ve çocuklar ise Karadeniz’in sularında çırpınarak can vermişlerdi. Bilanço ağırdı: 38 ölü. 

Tarihe ‘Deniz Faciası’ olarak geçen olayın ardından ne yapıldı dersiniz? 

Üç kuruş fazla para kazanma hırsıyla insanları balık istifi teknelerine doldurup ölümlerine sebebiyet veren tekne kaptanları, ceset başına 4 gün hapis yattıktan sonra tahliye edildi! 

Bir de, olayda ihmali bulunduğu gerekçesiyle dönemin Beşikdüzü Kaymakamı Sadettin Kalkan, Kırşehir’in Kaman ilçesine geçici görevle atandı! 
Hepsi bu! Yani; ölenler öldü, geride büyük acılar kaldı. 

O güne kadar, Karadeniz’de bahar bayramı şeklinde coşkuyla kutlanan şenlikler, o günden sonra anmaya dönüştü.

Hep buruk kaldı.
Dün de öyleydi.
15 yıldır o kıyıda, gözyaşları denize akıyor.
Ölenleri rahmetle anıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com