Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti çok derin anlamlar içeren sürpriz bir ziyaret oldu.

Öncelikle Putin’in Güney Akım projesi ile alakalı kararı bütün dünyada şok etkisi yarattı. Buna göre Avrupa’ya gaz akışını sağlayacak projenin yeni hattı Türkiye üzerinden inşa edilecek.

Bu önemli karar Rusya da dahil olmak üzere bütün dünyada şok etkisi yarattı. Bulgaristan, Avusturya, Sırbistan, Macaristan ve Slovenya birincil derecede olmak üzere Avrupa’nın büyük ülkeleri Rusya’nın bu kararından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

BBC, The Guardian, Der Spiegel, Times, Financial Times, Washington Post, Russia Today gibi dünyanın en önemli medya kuruluşları haberi ‘Moskova-Ankara ittifakı’ diye duyurdu.

Rusya’ya gaz yönünden bağımlı olan Avrupa, plan gerçekleştirilirse bu bağlamda Türkiye’ye de bağımlı hale gelmiş olacak.

Neresinden bakarsanız bakın Ukrayna ile başlayan ve akabinde AB’nin Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulaması ile devam eden kriz Türkiye’nin önemini artırıyor. Yani Türkiye bu puslu havanın en karlı devleti oluyor.

Öte yandan Putin, Türkiye ziyaretinde önemli bir kararı daha açıkladı. Türkiye’ye sattıkları doğalgaz fiyatında yüzde 6 indirime gideceklerini söyledi.

Türkiye’nin milyar dolarlar kazanması anlamına gelen bu karar da Moskova-Ankara ittifakının ilerlemesi adına önemli bir gelişme olarak yankı buldu.

Ama işin daha çarpıcı bir yönü var. Rusya’nın bu çok gibi görünen indirim miktarını Türkiye kabul etmedi. Yüzde 6 olan doğalgaz indirim rakamının yüzde 15’lere yükseltilmesi yönünde Rus heyetine yeni bir teklif sunuldu.

Rus yetkililerin ziyaretten sonra yaptığı açıklamalara bakılırsa Türkiye’nin bu teklifinin kabul edilme olasılığı da çok yüksek.

Putin-Erdoğan görüşmesinde Suriye meselesi de masaya yatırıldı.

Putin’in bu görüşmede Suriye muhalefeti ile Esad rejimini müzakere masasına oturtma teklifi Erdoğan tarafından reddedildi. Buna göre Erdoğan, Esad’ın yaptığı bunca zulümden sonra muhaliflerle müzakere masasına oturmasının imkânsız olduğunu belirterek Türkiye’nin meseleye bakışını yinelemiş ve Rusya’nın Esad’lı çözüm formülünü reddetmiş oldu.

Görüşme nihayetinde iki ülke arasındaki mevcut 35 milyar dolarlık ticaret hacminin 2020 yılına kadar 100 milyar dolara çıkmasını öngören ikili ticari işbirliği anlaşması da imzalandı.

Tüm bu olanların Dünya için ifade ettiği anlam bir kenara dursun Türkiye’nin özgül ağırlığının anlaşılması adına çok derin anlamlar ifade ettiğini düşünüyorum.

Bu Yeni Türkiye öyle bir Türkiye ki daha düne kadar İran ile ittifak kurup Batı’yı karşısına alabiliyor.

Sonra şartlar değişiyor Çözüm Süreci başlıyor. Amerika ile olan ittifak bu süreçte güç kazanıyor.

Avrupa Birliği ile olan ilişkiler muhafaza ediliyor fakat yeri geliyor “AB’nin Türkiye’ye olan ihtiyacı en az Türkiye’nin AB’ye olan ihtiyacı kadardır” açıklaması ile Avrupa tedirgin edilebiliyor ve bu şekilde müzakere süreci hızlandırılabiliyor.

Öte yanda Suriye özelinde Ortadoğu’daki gelişmeler vesilesiyle Rusya ile olan ilişkiler çıkmaza girdi yorumları yapılırken Putin Türkiye geliyor ve Türk-Rus işbirliğinin derecesini açıklayıp bütün Batı’yı şaşkına uğratıyor.

Yetmiyor Türkiye’ye doğalgaz indirimi yapıyorlar Türkiye rakamı kabul etmiyor, artırılmasını talep ediyor.

Bitmiyor mesele çok tartışılan Suriye’ye geliyor. Burada da Putin’in teklifini Erdoğan gayet net bir şekilde reddedebiliyor.

Tüm bunlar büyük Türkiye’nin, güçlü Türkiye’nin, öncü Türkiye’nin alametleridir.

Türkiye’nin dış politika anlayışını eksen kayması olarak yorumlayıp feveran edenlere dönemin dışişleri bakanı Davutoğlu şöyle cevap vermişti: “Hattı diplomasi yoktur, sathı diplomasi vardır o satıh tüm dünyadır”

İşte gelinen nokta bu anlayışın ürünüdür.

Şehit Başvekil Adnan Menderes'in tek kutuplu, boyunduruk altında bir dış politika anlayışını reddetmesi idam sehpasına çıkarılmasına zemin hazırlamıştı.

Allah’a şükürler olsun ki Menderes’in uğruna can verdiği büyük ve öncü Türkiye hayalinin adım adım gerçekleştiğini görmekteyiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.