Seçim yaklaştıkça, vekillik hayali kuranların heyecanı da artıyor. TBMM’nin ceylan derisi koltukları iştah kabartıyor. Hele iktidar partisinden milletvekili seçilmek, birçok insan için Mars’a gitmekten daha önemli! Aday adayları isimlerini duyurmaya başladı. Trabzon’da daha şimdiden, TBMM’nin yarısını dolduracak kadar isim zikrediliyor. Kulisler, kaynayan kazan misali fokur fokur… O olacak, bu garanti, ötekinin şansı az vs. vs.

İşi söylentiden çıkarıp bizzat kişilerin fikirlerini almak için, başarılı muhabirimiz Meryem Akgün’ü Ankara’ya gönderdik. Yaklaşık 20 gün boyunca, hem mevcut milletvekilleriyle, hem de siyasete girecekleri konuşulan bürokratlarla konuştu. Kimi açıkça siyasete girmek istediğini söyledi, kimisi kaçamak cevaplarla geçiştirerek açık kapı bıraktı. Bu röportajların bir kısmını yayınladık, kalanları da önümüzdeki günlerde bu sayfalarda okuyacaksınız. Elbette bugün itibariyle, partilerin aday listelerinin nasıl şekilleneceğini söylemek mümkün değil.
Öncelikle, siyasete girmek isteyen kamu çalışanlarının istifa etmeleri için son tarih olan 10 Şubat’ı beklemek lazım. Her istifa edenin aday yapılmayacağı muhakkak ama partinin üst organlarından icazet almadan istifa edeceklerin sayısı çok az. Haliyle istifalar, listelerin önemli bir bölümünün tahminini kolaylaştıracak.

Kimlerin aday olacağı kadar, o adayları kimlerin belirleyeceği de önemli. Elbette son kararı partilerin genel merkezleri verecek fakat il-ilçe desteği de göz ardı edilmeyecek. Trabzon’da bugüne kadar Akçaabat, Vakfıkebir ve Of gibi büyük ilçeler dikkate alınıyordu. Dengeler bu ilçeler üzerinden kuruluyordu. Şimdi sahnede, şehrin en büyük ilçesi Ortahisar da var. Ortahisar’da, Ak Parti İlçe Başkanı Temel Altunbaş ile Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, seçimde ‘merkezin vekili’ olacak bir isim belirlemek için çalıştıkları konuşuluyor. Aylar önce öne çıkan ilk isim Temel Altunbaş olmuştu.

Kendisi ilçe başkanlığına yeniden aday olmak istemedi çünkü niyeti milletvekilliğiydi. Fakat Ak Parti Genel Merkezi, ilçe başkanlığına devam etmesi yönünde katı bir irade ortaya koyunca Altunbaş’ın vekillik hayali ertelendi. Şimdi Altunbaş ve Genç’in, hangi isim üzerinde uzlaşacakları merak konusu. Ve elbette, ‘merkezin vekili’ projesine partinin sıcak bakıp bakmayacağı da…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com