MHP, tarihi bir gün yaşıyor. Partinin 1950’lerden gelen misyonunu anımsıyorum. DP iktidarına Millet Parti (MP) ile tek başına muhalefet yapan Rahmetli Osman Bölükbaşı’nın demokrasimiz adına ortaya koyduğu erdemli mücadeleyi özler durumdayız şimdi.

Öyle ki; DP iktidarı sırf Osman Bölükbaşı TBMM’ye girmesin diye Türk Siyasal Tarihi’ne kara bir leke olarak; il olan Kırşehir’i ilçe statüsüne düşürme gafletini göstermişti o zamanlar.

Bitmedi, Osman Bölükbaşı dürüst siyaset adına hapishanede yatan bir siyaset lideridir de ayrıca...

1960 askeri harekatından sonra partisini güçlendirme/büyütme adına Cezmi Türk’ün “Köylü Partisi” ile birleşen MP, adını CKMP olarak değiştirdiğinde Osman Bölükbaşı yine genel başkanıydı partisinin...

27 Mayıs 1960’da DP’yi askeri harekatla iktidardan alan Milli Birlik Komitesi (MBK), üyeleri, daha sonra aralarında doğan anlaşmazlıkta komite üyesi olan 14 askeri “Ondörtler”i görevden alıp yurt dışına sürgüne göndermişti.

Bir tür temizlikti bu yapılan, görevde kalanlar için...

Yurt dışına gönderilen “Ondörtler” içinde 27 Mayıs harekatının tarihi bildirisini bariton sesiyle devlet radyosuyla duyuran Albay Alpaslan Türkeş de vardı.

Türkeş sürgündedir, ama aklı Türkiye’deki siyasal gelişmelerdedir daima...

Sonuçta, “Ondörtler” bir süre sonra yurda döndüklerinde çoğunluğu partilere; CHP ve CKMP’ye kaydolup siyasal yaşama atıldılar.

Alpaslan Türkeş, CKMP’de Türk siyasetinin “sağ kulvarı”ında “Türk Milliyetçiliği”nin sözcülüğünü üstlenen bir önemli rolün “baş aktör”üdür artık.

“Türk Milliyetçiliği” uğruna “Tek Parti Dönemi”nin ‘Tabutluk’larında kalıp işkence gören Türkeş; Partisini daha büyütmek çabası için CKMP olan adını Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak değiştirerek, tüm milliyetçileri aynı çatı altına toplamaya çağırınca sağ cepheden olumlu yanıt aldı.

MHP, Türkeş’in yönetiminde “sağ siyaset”in bir başka nabzının attığı odak oldu.

Türkeş, her fani gibi “Türklük Davası”na adadığı ömrünü tamamladı.

Vefatından sonra arkadaşlarının gösterdiği “dava bütünlüğü” bugün Ankara’da toplanacak kurultayda en büyük sınavını verecek.

Dileriz, Türk milletine ve MHP’ye yaraşır/yararlı bir sonuç alınır.

***

MHP’nin kendi iç dinamiklerinin harekete geçerek yeniden bütünlenmeye ihtiyaç duymasını Türk siyaseti için doğru bir zamanlama olarak görüyoruz. Çünkü emperyal dünya, kendisi dışında ne tür milliyetçilik varsa; hepsini anında baskı altına alma, yok etme politikalarını şimdilerde daha gaddar bir anlayışla sürdürüyor.

Hele de, Ortadoğu’da ayağa kalkacak Türk Milliyetçiliği’nin kendileri açısından doğuracağı sorunları daha başlangıç noktasında boğmak, bastırmak Batılı emperyalist güçlerin birincil ve yaşamsal amacı olarak görünüyor bugün.

***

MHP kurultayı Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunlara neşter vurmasını diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com