Che Guevara, ‘İnsan devrimde ya kazanır ya da ölür, eğer bu gerçek bir devrimse’ demişti.MHP konulu bir yazıya, Che Guevara’dan alıntıyla başlamak saçma gelebilir ama durun, önyargılı olmayın. Dün MHP’li konuklarımız vardı. Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli ve yönetimi…

Kısa süre önce başlattıkları ‘yeniden yapılanma’ hareketini tamamlamış, kendilerinden emin bir şekilde hem yaklaşan ilçe kongrelerinin hem de 2015 genel seçimlerinin startını vermiş bir ekip. Demeli, yönetim kadrolarını farklı mesleklerden, farklı sosyal çevrelerden oluşturmaya özen gösterdiklerini anlattı. En dikkat çekici değişim, siyaset sahnesinde kadının önemini keşfedip, hem il sekreterliğinde hem de başkan yardımcılığı görevlerinde kadınlara yer vermeleriydi. Demeli’nin kendi deyimiyle, bu durum MHP’de bir ilk.


Genel seçimlerde MHP’den en az 50 aday adayı çıkacağını tahmin ettiğini belirten Demeli, “Bu MHP’nin zenginliğini gösterir” dedi.
Yüz yüze, göz göze siyaset yapacaklarını, insanlara hem kendilerini, hem de Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu anlatacaklarını söyledi. Ağzından çıkan bütün sözleri, mantık imbiğinden geçirerek sarf ettiği izlenimi edindim. Öylesine söylenmiş sözler değil. Siyaseten bütün eksiklerini, yanlışlarını görmüş bir bilge edasıyla anlattı yeni stratejilerini. En can alıcı tespit ve açıklaması şuydu: "Türkiye’de iktidarın alternatifi MHP’dir. Çünkü Ak Parti’ye ve CHP’ye oy veren insanlar, alternatif olarak MHP’yi görüyor. Yani sağdan da soldan da oy alabiliyoruz. Bunu değerlendirmemiz lazım. Şayet başaramazsak, bu kabahat tamamen yönetimlere aittir.”


Şimdi yazıya neden Che Guevara’dan alıntıyla başladığımı anladınız mı? MHP’de önemli bir strateji devrimi yaşanıyor. İdeolojik olarak devrim sözünü sevmeyenler için, yenilik ya da değişim diyelim. Başarısız siyasetçiler bu ülkede, yıllarca halkı suçladı. İnsanlara olmadık hakaretler edildi, türlü suçlamalar yapıldı. Çok az siyasetçi, “Biz kendimizi halka anlatamadık. Bu hata bizimdir” diyebilme erdemini gösterebildi. Şimdi Muammer Demeli, hedefe ulaşamazlarsa, kabahati kendilerinde arayacaklarını seçim sonucunu beklemeden ilan ediyor.
Bu çok iddialı ve partinin her kademesinde görev alanlar için fazlasıyla ciddi bir mesajdır. Yeni stratejinin ana öğesi, ‘yüz yüze, göz göze’ siyaset olduğuna göre, Demeli’nin sözleri, partinin tabanına ‘Sıkmadığınız el, girmediğiniz gönül kalmayacak’ talimatıdır. Şayet değişim gerçekse, başarı için hiçbir engel yok. Fakat başarısızlığın bedeli gayet net. Sonucu zaman gösterecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com