MHP’de sancılı süreç devam etmeye dursun, bir süre önce ‘Başarısız oldun’ imaları yapılarak, eski Trabzon Milletvekili Koray Aydın ve ekibi tarafından görevden alındığı öne sürülen Ortahisar eski ilçe Başkanı Mehmet Yılmaz ile partinin son durumu hakkında iki çift laf ettik. Yılmaz, her zamanki gibi sorularıma eğilip bükülmeden, büyük bir içtenlikle cevap verdi. Çayınızı yanınıza alıp, arkanıza yaslanın. Aynen aktarıyorum:

İki kez görevden alındınız. Kısa bir süre önce de seni görevden alanlar, görevden alındı. Bu karmaşık süreci nasıl yorumluyorsunuz?
MEHMET YILMAZ: “Hatırlarsanız 2000 yılında görevden alındığımda, bu uygulamanın çok yanlış olduğunu ifade etmiştim. 2004 yılında da Genel Başkanımız Sayın Bahçeli’nin Trabzon ziyaretinde bunu kendisine bizzat söylemiştim. Ben görevden alındım diye partime ve ülküdaşlarıma hiç küsmedim ancak şu da bilinmelidir ki herkes ektiğini biçer.”

Devir teslim törenine katıldınız mı? Oradaki ambiyansı nasıl değerlendiriyorsunuz?
MEHMET YILMAZ: “Törene katılmadım ama basın aracılığı ile takip ettim. Ben görevden alındığımda çiçeklerle uğurlanmıştım. Böyle bir manzara görmeyi isterdim ancak insanların içini dökmesine de müsaade edilmeli.”

Olağanüstü kongre için imzalar toplandı. Konu mahkemeye taşındı. Kongre sürecine bakış açınız nasıl?
MEHMET YILMAZ: Mahkeme sürecini beklememiz lazım. Ama ben kongrelerin zamanında yapılması taraftarıyım.

Neden?
MEHMET YILMAZ: Çünkü bu tip durumlarda parti zarar görüyor. Şu an baktığın zaman Devlet Bey’i destekleyenler, kongre isteyenleri hainlikle suçluyor. Aynı şekilde kongre isteyenler de Devlet Bey ve ekibine aynı suçlamayı yapıyor. Bunlar hoş şeyler değil…

Genel Başkanlığa talip olan isimler var. Desteğiniz kime?
MEHMET YILMAZ: Ben gününde ve vaktinde olan her şeyi destekliyorum. Biliyorsunuz son kongrede ben Koray Bey’e açık destek verdim. Ama şu anda aday isimlere baktığınız zaman, beyanatlarında Devlet Bey’i yere göğe sığdıramıyorlar. Madem bu kadar Devlet Bey’den memnunsunuz neden ortaya çıktınız kardeşim…

Kimseye açık bir desteğiniz yok o zaman…
MEHMET YILMAZ: Hayır yok.

Peki, bu gidişata karşı, sizin çözüm öneriniz ne?
MEHMET YILMAZ: MHP’liler öncelikle genel başkanlarına olan saygılarını kaybettiler. Ben bunu da iktidar özlemine bağlıyorum. Küskünümüz çok. Parti içindeki kardeşlik hukuku yeniden tahsis edilmelidir. Fikirlere daha çok önem vermeli ve eleştirileri de sükûnet içerisinde karşılamalıyız. Bu konuda herkes taşın altına elini koymalı ve kişilere değil, partiye hizmet etmeli.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
MEHMET YILMAZ: Ben de teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Okuduğunuz üzere eski Başkan Yılmaz böyle düşünüyor. Bahçeli ve ekibi de oturup şunu düşünmeli; “Bizi bu davanın muzaffer olmasından alıkoyan şey nedir? Ne oldu da partiler birbirini hain ilan etmeye başladı” Zahmet edip de araştırırsalar, şaşkınlığımın dibini boylayacağım. Eyvallah!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com