AK Parti’ye 7 Haziran’da ‘İnce ayar’ vermek isteyen seçmen, HDP 80 milletvekili alınca kantarın topuzunun fazla kaçtığını anlamıştı. Dün ortaya çıkan sonuç, 5 ay önceki tablonun aksine, milletin gerçekte koalisyon istemediğini açıkça ortaya koyuyor.

Bu konuyu geniş bir şekilde değerlendireceğiz ama şimdi değil. Bugün sadece Trabzon’daki sonucu analiz edeceğiz. 7 Haziran’da AK Parti 4, CHP ve MHP ise 1’er milletvekili çıkarmıştı. MHP önemli oranda oy artırmış ve ikinci vekile çok yaklaşmıştı. Fakat 1 Kasım seçimi için daha çok çalışan, vekil sayısını artırmak için ısrar eden, muhalefet partileri değildi! Listelerde yapılan değişikler de, sahadaki çalışmalar da yetersizdi.

Oysa Ak Parti, 7 Haziran’daki yanlışlarından gerekli dersi çıkarmış, nerede eksikleri olduğunu iyi analiz etmiş ve tüm teşkilatlarıyla birlikte sahayı kuşatmıştı. Hakkını teslim etmek gerek; Süleyman Soylu çok iyi bir orkestra şefliği yaptı. Geliştirdiği söylem ve stratejilerle, seçmene ciddi oranda güven verdi. Bütün adaylar ve teşkilatlarla birlikte, günün ilk ışıklarıyla başladığı seçim çalışmalarını, gece yarılarına kadar sürdürdü.

AK Parti kadroları, bu süreçte günde 3-4 saatlik uykuyla yetindiler. Sürekli anketlerle çalıştılar, zayıf kaldıkları bölgeleri tespit edip, oralara ağırlık verdiler. Elbette projelerin de büyük önemi vardı. Demiryolu, yatırım adası, ikinci havalimanı, ikinci üniversite ve Güney Çevre Yolu gibi yerel vaatlerin yanı sıra, emekli maaşları ile asgari ücretlilere zam taahhütleri de toplumda önemli karşılık buldu. Bu vaatleri muhalefet partileri de yaptı fakat iktidar partisi kadar etkili olamadı.

Yerel projeleri bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sahiplenmesi de başarıya önemli katkı sağladı. CHP  ve MHP kadroları çalışmadı demek elbette büyük haksızlık olur ancak altını çizerek söylemek gerekir ki; Süleyman Soylu, kente ve bölgeye çizdiği vizyonla muhalefetin hep bir adım önüne geçti. Sonuçta verdiği emekler karşılık buldu ve Trabzon’dan çok ciddi bir oy artışıyla 5’inci vekili çıkarma başarısını AK Parti gösterdi. Son iki seçimde 6’ıncı sıradan aday gösterilen Salih Cora, bu kez 5’inci sıradan TBMM vizesi aldı. 

İnanılmaz oy kaybeden MHP’de Koray Aydın Meclis dışında kaldı, CHP’de ise Haluk Pekşen koltuğunu korudu. Trabzon, tek başına iktidara 5 vekil vererek büyük güç kazandı. İnanıyoruz ki bu güç, şehre bir bakanlık kazandıracak ve vaat edilen dev yatırımların gelmesini sağlayacaktır. Milletin kararı, hayırlı uğurlu olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com