Muhammet Balta: "Turim Havzası Oluşturulacak"

Vakfıkebir’de yürütülen projeler hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Muhammet Balta, turizm havzası oluşturmaya çalıştıklarını açıkladı. Seyir terası yerini belirlediklerini söyleyen Balta, “Projemizi hayata geçireceğiz. İlçemizde nisan ayında Ramada Otel de açılacak” dedi.

Vakfıkebir Belediyesi uzun yıllar bağımsız belediye başkanı ile yönetildi. Partili döneme sizinle geçildi. İlçedeki beklentiler nasıldı?
Cevap: “Vakfıkebir 49 yıl bağımsız belediye başbakanları tarafından yönetilmiş ve hiçbir dönemde iktidar partisinden belediye başkanı görev yapmamıştı. Vakfıkebir’in önüne 45 proje ile vizyon koyduk. Radikal değişiklikler gerekiyordu. Biz Vakfıkebir halkı olarak acı reçete içeceğiz dedik. Kaybettiğimiz yılları geri kazanmak için çok çalıştık. Vakfıkebir’in bugününü değil, yarınını planlamak istedik. Vakfıkebir Belediyesi kurumsal bir yapıda değildi. Yerel anlamda eksiklerimiz vardı. Merkezde yol sorunlarımız, sahil dolgu sorunlarımız, organize sanayi problemimiz vardı. Hepsi masaya yatırıldı. 1 yılımızı planlama ile geçirdik. Planlarımızı şimdi hayata geçiriyoruz. İller Bankası katkısı açısından baktığımız zaman, iktidar belediyesi ve muhalefet belediyesi arasında fark yok. Bizim avantajımız bu konuda daha iyi uyum sağlamak oldu. Bir proje yapıp çok daha hızlı bir şekilde hayata geçirebiliyorsunuz. Muhalefet partilerimiz de gerekli yerlere mutlaka ulaşıyorlar ama biz bir adım daha önde ulaşıyoruz.”

İlçeden genç nüfusun göç etmesini nasıl engelliyorsunuz?
Cevap:
“Gençlerimize sosyal anlamda en çok destek veren belediyeyiz. Vakfıkebir’de tiyatrolar ücretsiz. Amatör spor yapan bütün gençlerimizi destekliyoruz. Gençlerimizin spor salonlarına ulaşımını belediyemiz sağlıyor. İller arası yarışmalardaki konaklama ve malzeme yardımlarını yapıyoruz. Engelli kardeşlerimizi evlerinden alıp haftanın 5 günü eğitim merkezleri ile buluşturuyoruz. Eğitime ilçe belediyesi olarak çok fazla destek vermenin yanı sıra spor imkanları sunuyoruz. Vakfıkebir’de istihdam üreten firmalarımız var. Bu işletmeler 4 bine yakın kişiyi istihdam ediyor. Organize sanayi bölgesi açıldıktan sonra ilçemiz göç almaya ve istihdam sağlamaya başlayacaktır. Sosyal yaşamdan herkesin beklentisi farklı. İnsanlar değişiklik arıyorlar. Yeterli değil ama her vatandaşın isteğine uygun alan var.”

İlçeye, sahil şeridinden yol geçtikten sonra birçok arazi kaldı. Seçim çalışmaları sırasında o yerleri sosyal donatı alanları olarak değerlendireceğinizi söylemiştiniz. Çalışmalarınız ne durumda?
Cevap:
“Bu bölgede bir imar planı yoktu. Hazine 11 bin metrekare kadar belediyenin bir arazisini iptal etmişti. Dosyayı inceledim. Tapularımız gitti, bunları daha geriye alamıyoruz. Avukatımızla görüştük. Bir bedeli olacaktı. Hazine’ye tazminat davası açtık. Davayı kazanarak 2 Ocak itibari ile yaklaşık 53 milyon gibi bir para da belediyemizin kasasına koyuldu. İlimiz büyükşehir olduktan sonra plan yapma yetkisi büyükşehir belediyesinin oldu. Büyükşehir belediyemizle görüşerek müsaadelerini aldık. Planı da 2016 yılının temmuz ayında ihale ettik. Şu an süreç işliyor. Taslak projeler hazırlanmış. Sondaj ihalesine çıkacağız. Sonrasında projeyi büyükşehre sunup bakanlığa göndereceğiz. Onay çıktıktan hemen sonra uygulamaya başlayacağız. Şu an önümüzdeki tek engel hukuki problemler. Onları tamamlamaya çalışıyoruz. İşi kökünden çözerek hareket etmeye çalışıyoruz.”

Dolgu alanı çalışmalarında sorun yaşanıyor mu?
Cevap:
“Yalı mahallemizde 25 dönümlük bir dolgu alanımız vardı. O dönem belediye başkanı imar çalışmalarını başlatmıştı. 2014 yılında bu plan tamamlandı. Oranın büyükşehir belediyesinden muvafakatini Vakfıkebir Belediyesi olarak aldım. Milli Emlak’tan da devrini belediyeye aldık. Plan ve projeler hazır. Bu yıl içerisinde orayı ihaleye çıkaracağız. İlk etapta orayı halkımızın hizmetine kazandıracağız. Biz hem mevcut dolgu alanları, hem de yeni dolgu alanları planlıyoruz. İlçemizde Kol Deresi’nden başlayıp Yarma denen Çelebi yol ağzına kadar sahili komple dolgu imar planı yapıyoruz. Plan onayından hemen sonra özellikle eski Trabzon yolu ile sahilde yapılan yol arasında kalan alanda işlemlerimize başlayıp, orayı bir an önce halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Görüntü açısından da önemli bir konu. Tabii ilk önce hukuksal aşamadan geçmemiz lazım.”

İlçede ‘Ölüm yolu’ diye adlandırılan Gülbaharhatun caddesinde çalışmalar ne durumda?
Cevap:
“Çalışmalar yüzde 90 bitti. Aslında yolların kendisi ölüm yolu değildir. Kurallara uymamak ölümlerle sonuçlanır. Şu an bakıldığı zaman biz burayı daha çok hız yapılabilir duruma getirdik. Tek gidiş, tek geliş olan yolu iki gidiş iki geliş yapılabilecek şekilde düzenledik. Vatandaş istediği yerden dönüyordu. Kavşak yaptık, şimdi dolayısıyla dönüşler uzamış oldu. Zaman zaman şikayetler geliyor. Şehirde yaşamanın bir bedeli var. Halkımız da bu bedeli ödemek durumunda. Zamanla vatandaşımız alışacaktır. Özellikle sahil tarafında 4 metre kaldırım yaptık. Orada insanlarımız yürüyebilsin, gezebilsin diye bu çalışmayı yaptık. Biz orayı kaldırım diye yaptık, şimdi vatandaş kaldırımı araç park etmek için kullanıyor. Biz yapıyoruz ama onu korumak kollamak, amacına uygun yaşatmak da vatandaşın görevi. Cezai işlemlerle bu işler olmaz. İnsanlar değerlerine sahip çıkmalı. Biz yaparız, amacına uygun yaşatmak onların görevi.”

İlçelerde çıkan yangınlara büyükşehir belediye itfaiyesinin geç müdahaleleri zaman zaman eleştiri konusu oldu. Siz herhangi bir sorun yaşadınız mı?
Cevap:
“Şu an büyükşehir belediyemizin Vakfıkebir’de konumlanmış bir itfaiyesi var. Müdahale ediliyor. Ama Düzköy, Tonya, Şalpazarı gibi ilçelerimizin uzak olmasından dolayı şikayetler vardı. Büyükşehir Belediye Başkanımız bu uzak ilçelerde teşkilatlanma talimatı verdi. Biz genel anlamda Vakfıkebir olarak bir sorun yaşamadık.” 

Turizm pastasından pay almak için ilçede yürütülen çalışmalar var mı?
Cevap:
“Seyir terası projemizin yerini tespit ettik. Yerini turizm alanı olarak işaretledik. Çalışmalarımız devam ediyor. Projemizi gerçekleştireceğiz.Trabzon’un geneline bakıldığı zaman Batı bölgesi turizmden hak ettiği payı alamıyor. 11 yıldır mülkiyeti belediyemize bağlı olan otel binasını ihale ettik. 4-5 milyon gibi bir harcama ile birlikte nisan ayında hizmete girecek. 69 odalı bir otelimiz olacak. Markası da Ramada olacak. Doğa ve yayla açısından çok fazla güzelliğe sahibiz. Bireysel olarak Arap turistlerimiz geliyor. Yayla turizminde Vakfıkebir’in gelişmesi için Karadağ yolu ile alakalı çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Bölgeye turist geldiği zaman Vakfıkebir’in kültürü ile bütünleşsin istiyoruz. Turizmi sadece Vakfıkebir için değil, bölge için planlamak lazım. Bir turizm havzası oluşturmak istiyoruz.”

Her yıl ağustos ayının ilk haftası ilçede Vakfıkebir ekmeğini tanıtmak için festivaller düzenleniyordu. Bu festivaller yeniden düzenlenecek mi?
Cevap:
“Vakfıkebir ekmeği için coğrafi işaret alma konusunda çalışmamız var. Esnaf odası başkanlığı ve fırıncılarla birlikte bir toplantı gerçekleştirdik. 26 fırınımız var. İstiyoruz ki burada geleneksel fırıncı esnafımız bu işin tarifini yapsın. Sonrasında iş bize düşüyor. Terör olaylarından sonra ilçemizin ve ülkemizin içinde bulunduğu bu durumda festival yapmak doğru değil. Bu festival bilimsel anlamda konferans, sunum olarak düzenlenir ama eğlence anlamında mümkün değil. Vatandaşımızın da festivalden anladığı eğlence. Bu ortamda da bu yakışık almaz. Hassas bir dönemden geçiyoruz. Parti genel merkezimiz festivaller için uyarıda bulunuyor. Vatandaşlarımızın bizleri anlayışla karşılamalarını rica ediyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com