Geçtiğimiz hafta Rio’da düzenlenen Paralimpik Oyunları’nı geride bıraktık. “Paralimpik de neymiş?” diyecek olanlar varsa kısa bir bilgilendirme yapayım. Olimpiyatların, engelli sporculara çevrilmiş haline “Paralimpik Oyunları” diyoruz. Kısacası oyunlar aynı ama sporcular engelli...

Paralimpik Oyunlarına 79 sporcu ile katıldık. Bu sayı Türkiye adına bir rekor! Gerçi ülkemizde 9 milyon engelli olduğunu düşünürsek, bu 79 sayısı biraz düşündürücü... 79 sporcumuz çeşitli branşlarda Türkiye’yi temsil etti ve hepsinin farklı farklı engelleri vardı. Bazısının kolu yoktu, ayağı yoktu; bazısının ise gözleri görmüyordu, ayakta duramıyordu... Ama hepsinin azmi vardı, hırsı vardı, ve en önemlisi güvenleri vardı!

79 sporcumuz 3 altın, 1 gümüş, 5 bronz madalya ile ülkeler sıralamasında 33. oldu ve Türkiye’yi en güzel şekilde temsil ettiler! 33. sıra çok iyi gözükmese de 79 sporcu ile 9 madalya toplamak büyük işti... Ki 3-4 madalyanın da kulpundan döndük.

Peki, bu sporcular Türkiye medyasında hak ettikleri ilgiyi gördüler mi? Çok net cevap veriyorum, hayır... Yayıncı kuruluş TRT haricindeki kanallar, bu başarıları alt yazıyla vermekle geçiştirdi. Tıpkı hava durumu raporunu verdikleri gibi...

Daha 1 ay önce Olimpiyat’lardan 8 madalya ile dönen sağlıklı sporcularımız kadar bile konuşulmadılar. Hemde engelli sporcularımız artı 1 madalya daha kazandığı halde... Yanlış anlaşılmasın onların başarısını küçümsemiyorum. Neden engellilere yer verilmiyor, bunu soruyorum! Sahi ya futbolcu eşlerini konuşmak varken, engelli sporculara neden yer verilsin ki?

Çok merak ediyorum, bu sporculara hakkını vermek için ne bekliyorsunuz? Ayağa kalkmalarını mı? O halde çok daha beklersiniz, benden söylemesi!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com