Dün gece Hüseyin Avni Aker’de nispeten iyi bir zeminde ve bu sezon ilk kez 10 bin civarındaki taraftarı önünde Bordo-Mavili ekip Akhisar karşısında ilk 45 dakikayı resmen çöpe attı. Buna neden ise Mehmet Ekici, Onazi, Aytaç Kara’nın ve hatta Suk’un top almak için neredeyse kendi ceza sahası önüne kadar gelmeleri idi! Topu bir türlü hücum alanına indiremeyen Trabzonspor çok zorlandı. Bir de hangi hünerinde keramet olduğunu bir türlü çözemediğim Suk’un topun peşinden deli danalar gibi amaçsız koşması ve sürekli gezmesi gelmeyen golde en büyük etkenden biri idi.

İlk yarının sonlarına doğru Onazi’nin sakatlanması sonucu yapılan zorunlu Okay değişikliği bir nebze olsun Trabzonspor’u canlandırdı. Rakip alanda daha çok göründü. Ama bordo mavili ekip ilk yarı boyunca rakip kaleye cılız, çelimsiz ve amaçsız 10 şut atmasına rağmen tekini bile tutturamadı.

İkinci yarı ile birlikte sanki Trabzonspor’a sihirli bir değnek dokundu. Çünkü rakip ne olduğunu anlamadan üstüne çullandı. Orta alandan toplar ileriye daha sık ve isabetli gitmeye başladı. Kenar ortaları çoğaldı. Suk, Bero, Mehmet Ekinci, Mustafa Akbaş, Uğur Demirok, Castillo’nun gol vuruşlarını 2 sezon önce Trabzonspor’un kalesini koruyan Fatih, inanılmaz reflekslerle önledi. Trabzonspor rakibi hem kenarlardan hem ortadan iyici sıkıştırdı. Ama gol bir türlü gelmedi. Üstüne üstlük, çok iyi oynadığı bir anda da Aytaç’ın ikinci sarıdan gördüğü kırmızı kart uzatmalarla birlikte oynanan son 20 dakikada Trabzonspor’un hızını kesti. Bu aralar konuk ekip de mutlak bir gol fırsatında Onur’a takıldı.

Koreli oyuncu Suk’un ilk yarının sonunda oyundan alınması beklenirdi. Ancak sanıyorum bir zorunlu değişiklik nedeniyle biraz daha beklenmiş olabilir. Takımın her an gol atacağı sinyalini vermesi ve oyunun temposunun düşürülmemesi de gerekçe olabilir. Ancak ne olursa olsun Suk, çok koşmasına, gayretli olmasına rağmen futbolun çok acemisi… Bu haliyle Trabzonspor’a yararlı olması mümkün değil… Kaldı ki maçta birinde Okay’ın kaleyi giden şutunu, diğerinde ise kaleci ile karşı karşıya kalması muhtemel pozisyonda Casillo’ya takılıp düşürmesi de ne kadar sakar olduğunu gösterdi.

Aytaç’ın kırmızı kart görmesi yine muhtemel bir galibiyeti önleyen etkenlerdendi. Ama ne olursa olsun maçın asıl kahramanı konuk takımın kaleci Fatih Öztürk’tü… En az 5 net gol pozisyonunu çıkararak bence ülkenin en iyi kalecilerinden biri olduğunu gösterdi.

Sonuç olarak Ersun Yanal’ın düşünmesi gereken konulardan biri 7 maçta 3, 6 maçta ise sadece tek gol atan bir Trabzonspor’un varlığı ile dün geceki gibi ilk yarı ile ikinci yarı arasında uçuruma varan futbol farkı… Ve koskoca Trabzonspor 7 maçta 7 puan alarak hale maç başına tek puan çıkarabiliyor! Ve yabancıların hali hiç de iyimser değil… Trabzonspor’un işi çok zor…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com