Trabzonspor neredeyse boğuluyordu. Art arda alınan beraberlikler ve mağlubiyetin neticesinde şehir hocanın gönderilişini konuşuyordu. Milyonlarca lira yatırılarak kurulan yeni Trabzonspor’da futbolcular da hedef tahtasına konulmuştu. Bir galibiyet belki her şey değildi ama takımın özgüveni anlamında önemliydi. Çünkü olası mağlubiyette hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Bu galibiyet kesinlikle nefes oldu.

Trabzonspor’un Mersin karşısındaki futbolu ‘amaçlanan’ olmasa da ön alanda hiçbir şey yapmayan takımın yerine başka bir takım gelmişti. Bugüne kadar sadece 3 kez topla buluşturulan Cardozo’yu, Soner ve Mehmet sürekli besledi. Özellikle Salih Dursun oyundan kopmadı, orta alandaki kesici rolünün yanında ileriyi de destekledi.

Medjani stoperde mükemmeldi. Kendisine çok fazla görev düşmese de çok basit pozisyonlarda topu ileriye harika çıkarttı; evelemeden gevelemeden. Bu da şunu gösteriyor aslında. Medjani stoper. Bosingwa da. Yani futbolcuyu gerçek yerinde oynatacaksın… Başka yere sürüp, öldürmeyeceksin!

Duran bütün topların Mehmet Ekici’ye kullandırılması kararı maçın en doğru işlerinden birisiydi. Waris’in iki kafası vardı… Ve iki gol… Kaldı ki maçı çözen de duran toplardı.

Mersin’in kazandığı penaltıda, Zeki Yavru’yu fark ettiniz mi bilmiyorum? Fatih’ten dönen topa kendi tuttuğu futbolcu vurdu. Döndü, bir daha vurdu. Zeki, Trabzonspor’da oynadığının farkında bile değil! Belli ki aklı başka yerlerde… “O zaman sahada işin ne?” diye sorarlar adama!

Bu maçta pas trafiğini artıran bir takım vardı. İlk gol sağ kanattan 4-5 pas yaparak geldi. Bu trafiği önceki maçlarda maalesef hiç görememiştik. En azından ikinci yarıda futbolcuların neyi doğru yaptığında rahatlayacağını göreceği bir maç oldu.

Trabzonspor güzel bir galibiyet aldı ancak sorunlarını da yazalım. Öncelikle maçın şekillendirdiği oyuna bürünüyor. Oyunu kendisi forse etmek yerine kendisi oyunun şekillendiği şartlara göre futbol oynuyor. Oysaki Trabzonspor topa ileride daha fazla sahip olduğunda, rakibi baskıyla boğduğunda ve gol bulduğunda oyunu şekillendiren taraf olur. Kapanarak gol amaçlandığında istediği oyunu sahaya yansıtamaz. Çünkü gerilirsin, özgüvenini kaybedersin. Önceki maçlar bunun en güzel örneği değil mi?

Futbolculara da bir tavsiyem var. Lütfen bu maçı ve diğerlerini izleyin. Neyi yapıp neyi yapamadığınızı görün. O zaman güzel günleri hep birlikte yaşarsınız, yaşatırsınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
www.karadenizinsesi.com.tr