Güç birliğinin ne kadar önemli olduğunu, henüz çocukluğumuzda ecnebilerin hafızamıza kazıdığı ‘Voltran’ ile öğrenmiştik.
 

Bizim kuşağın vazgeçilmez çizgi filmiydi. Her biri ayrı yeteneklere sahip olan ve bağımsız savaşabilen 5 mekanik arslan, tehlike anında bir araya gelerek Voltran’ı oluşturuyor ve ortaya çıkan dev savaşçının yenilmesi mümkün olmuyordu.


Dün gazetecilerle buluşan Mobilyacı İşadamları Derneği (MOBİAD) Başkanı Alper Bektaş’ın açıklamalarını dinlerken, Voltran’ı hatırlamamak imkânsızdı.

Çünkü Alper Bektaş ve arkadaşlarının tam olarak yapmak istedikleri şeyin özeti; Voltran’ı oluşturmak.


Kıvrak zekâsı ve üretkenliği tartışılmaz olan Karadeniz insanının, kendi aklına olan aşırı güveni ve biraz da inadı yüzünden ortaklık kültürünü benimsemediğini, bireysel başarı öykülerinin çok olmasına rağmen kolektif atılımların bölgemizde hayat bulmasının güçlüğünü hepimiz biliriz. Lakin ortak aklın herkesin yararına olacağına inananların sayısının her geçen gün arttığını ve son yıllarda umut verici gelişmeler yaşandığını görmek sevindirici.


MOBİAD, bu konuda iyi bir model ve alkışı hak eden bir birliktelik örneği. Trabzon’da mobilya sektörüne yön veren isimler 2 yıl önce bir dernek çatısı altında toplanıp, ‘Birlikte ne yapabiliriz?’ sorusuna yanıt arayınca, ortaya şimdilik iki harika proje ortaya çıkarmışlar. Şimdilik diyoruz; çünkü daha güzel projeler
üreteceklerinden kuşkumuz yok.


O iki projeyi anlatalım;

İlki; Mobilya Kent Projesi… Arsin’de 200 dönüm bir arazi üzerinde kurulması planlanıyor. 100’e yakın işyeri bulunacak, bir ev ya da ofisin, her türlü mobilyadan beyaz eşyasına, halısından aydınlatmasına kadar tüm ihtiyaçlarının temin edilebileceği, alışveriş merkezi konseptinde dev bir kompleks… Bu kümelenme modeliyle hem mobilyacılar kazanacak, hem vatandaşa kaliteli hizmet sunulacak hem de yaklaşık 2 bin kişiye iş istihdamı sağlanacak.


İkincisi; Bahçe Mobilyaları Üretim Projesi… Şu anda Çin ve Endonezya’nın dünyaya üretip

sattığı hasır işleme şeklindeki bu mobilyaların, Trabzon’da üretilmesi ve Avrupa ülkelerine, Ortadoğu’ya, Rusya’ya ihraç edilmesi hedefleniyor. Plan şöyle: Önce, üretimin tüm tekniklerinin kavranabilmesi için Endonezya’dan bir ortak firma ile anlaşılıp, usta öğreticiler Trabzon’a getirilecek. Sepet ve telkâri işlemeciliğinin yaygın olduğu bölgemizde, eli bu işe yatkın eleman bulmak zor değil.


Bu elemanlar da İŞKUR vasıtasıyla toplanıp, eğitimden geçirilerek kısa sürede ustalaştırılacak. Bahçe ve dış mekân mobilyalarının kasnak üretimi dışındaki en önemli aşaması el işlemeciliği olduğu için, mekanik yatırıma fazla bütçeler ayırmaya gerek yok. El emeği bu ürünlerin pazarı da hazır olduğundan işçiye ihtiyaç o kadar fazla ki; yaklaşık 30 bin insanın istihdam edilmesi söz konusu. Türkiye, ithal mobilyadaki gümrük vergilerine yüzde 50 oranında zam yaptı.


Haliyle Çin’den gelen ürünler artık ucuz ve cazip değil. Sadece Türkiye pazarında bahçe mobilyalarına yıllık 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında harcama yapılıyor. Gümrük Birliği nedeniyle sadece KDV ödeyerek ihracat yapabileceğimiz Avrupa ülkelerindeki Pazar payı da düşünülürse, MOBİAD’ın projesinin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılır. Bahçe mobilyaları, Ortadoğu’da Avrupa’da hatta ABD’de üretilmiyor. Çin’den nakliye çok uzun sürüyor, Türkiye bu anlamda da avantajlı.


Dolayısıyla bu proje hayata geçerse, Trabzon tıpkı Ankara gibi, Kayseri gibi, İnegöl gibi, İzmir gibi bir mobilya merkezine dönüşecek. Ve elbette Türkiye’nin yılda 3 milyar dolar olan mobilya ihracatı artacak, 1 milyar dolarlık ithalatı azalacak. Hakikaten çok önemli olan bu projenin zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi gerekiyor.

HHH

Bu projenin hayata geçirilmesi için Kalkınma Bakanlığı derhal devreye girmeli, MOBİAD’ın görüşeceği Endonezyalı yatırımcılara, devlet adına güven tesis etmelidir. Bakanlığı harekete geçirecek olan da, Trabzon’daki siyasetçilerdir. Milletvekillerimizden ricamız, Trabzon ve bölgenin geleceği için en az turizm kadar önemli olan bu projeye sahip çıkmaları ve bir an önce bu konuyu Ankara’da gündeme oturtmalarıdır. Kısacası; MOBİAD yönetimi Voltran’ın ellerini, kollarını, bacaklarını ve gövdesini oluşturmuş durumda.


Sadece o dev savaşçının başını oluşturmak gerekiyor. Hepimizin katkı sunması gerek.

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com