Türkiye terör batağını kendi ithal etmedi. Yıllardır Türkiye etrafında yaratılan huzursuz ortamının sonucudur bugünkü manzara...

1950'li yıllarda Türkiye, Irak, İran ve Pakistan "Bağdat Paktı"nda birlik olup Sovyet Rusya'nın sıcak denizlere açılmasına set çektiler. Tabii ki, böyle bir pakt ABD'nin görüşü ile gerçekleşti. O tarihlerde komşularımız İran ve Irak'la çok yoğun ve de samimi ilişkiler içindeyiz.

Suriye'nin Baas Yönetimi Sovyetlerle ilişkili... Askeri yardım alıyor. Rusya'nın bugünkü Lazkiye üssü o tarihlerden kalma...

Bulgaristan "Demirperde ülkesi" olduğu için ilişkimiz yok. Ancak zaman-zaman Bulgaristan yönetiminin ülkedeki Türk'leri göçe zorlaması iki ülke arasında gerginlik yaratıyor.

Yunanistan her zamanki huysuz komşu... Kıbrıs üzerine kurulu ilhak sevdasının (Megola İdea) gerçekleşmesi için huzursuzluk yaratıyor, iki ülke arasında zaman-zaman gerginlik yaşanıyor o tarihlerde.

***

Irak'ta 1950'li yıllardaki sıcak/samimi ilişkilerin önü nasıl kesildi? Kral II. Faysal'ın Türkiye'ye olan ilgisi niçin çekilemedi, hoş görülmedi? 14 Temmuz 1958'deki Irak ihtilali ülkeyi nereye taşıdı? Buna hangi ülkeler görünmez şekilde el altından rehberlik yaptı? Türkiye-Irak ilişkileri nasıl ve niçin soğudu? Saddam'a, komşusu İran'a kim savaş açtırdı? Ortada paylaşılmayacak/ anlaşılamayacak ne vardı?

Irak'ta Saddam'ın nükleer silah sahibi olduğu yalanını kimler dünya kamuoyuna yutturdu?

Bu ülkede yaratılan huzursuzlukla Irak Kürtlerini kimler yerlerinden-yurtlarından etti? Türkiye ile Irak arasındaki sınırı geçen Kürt mültecileri korumaya alan, barındıran Türkiye'nin terör odakları Kandil, Harkuk ve diğer şer yuvalarını ortadan kaldırılma istemine kim itiraz etti?

Soru... Soru... Soru... Bugün içinde bulunduğumuz durum/manzara hakkında daha binlerce soru gelebilir aklınıza. Ama bunlar çözüm değil elbet.

Bilmemiz gereken bu manzara kimin eseri?

Ortadoğu'nun petrol zenginliği karşısında gözleri karmaşan Batılı sömürgeciler kanlı Irak ihtilalinden sonra boş durmadılar. Zamana yaydıkları planlarını bugüne taşıyarak Ortadoğu'nun kan gölüne dönüşmesini sağladılar.

Bir de şimdi terör örgütlerinin İslam’dan kaynaklandığını ileri sürüyorlar ki, sinirlerim/ tansiyonum yükseliyor.

Yahu, Ortadoğu'da bataklığı kim yarattı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com