Siyaset sahnesinde, kalıcı olmasını gönülden istediğimiz güzel gelişmeler yaşanıyor. Aday adayları, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret edip, fikir ve önerilerini dinliyor, not ediyor. İlk Mehmet Atalay’dan duymuştum.
 

Trabzon’a bugüne kadar hizmet veren bütün bakanların tecrübelerinden yararlanmak istediğini vurgulayan Atalay, hangi partiden olursa olsun kentin bütün siyasi dinamiklerinin şehre hizmet noktasında buluşması ve ortak akılla hareket edilmesi için çalışacağını söylemişti. Şeref Malkoç’un da bu yönde bir hedefi var.

Kentin yetiştirdiği tüm değerlerin, parti ayrımı yapmaksızın bir masa etrafında buluşmasını sağlamak…
 

Malkoç’un, iktidara muhalif sivil toplum kuruluşlarını ziyaret edip onların da fikir ve görüşlerine başvurma kararı alması, ortak aklı önemsediğinin samimi bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Aynı şekilde gerek iktidar partisinin gerekse muhalefet partilerinin aday adaylarının birçoğu da benzer açıklamalar yapıyor.
 

Mesela Mazhar Yıldırımhan, aday adaylığını açıkladığı ilk günden itibaren gittiği her yerde, ‘Trabzon’un ağabeye değil, ortak akla ihtiyacı var’ dedi. Bu çok doğru bir tespittir. Hakikaten bu kentin, ortak akla ihtiyacı vardır. Yalnız ortak aklın olmazsa olmazı, sadece iktidar mensuplarını değil, muhalefeti ve sivil toplum kuruluşlarını da kapsamasıdır. Bütün partilerin aday adaylarının saha çalışmalarını gözlemliyoruz.
 

Defalarca yazdığımız gibi, çok değerli, iş bitirici isimler var. Trabzon siyaseti, aday kalitesi bakımından zengin bir dönem yaşıyor. Kesin aday listesi 7 Nisan’da belli olacak. Haliyle muhtemel vekillerimizin kimler olacağını öğrenmiş olacağız. Kendini değil kentini önceleyen isimlerin TBMM’ye gitmesi temennimizdir.


Diyorum ki; listeye girip girmemesi önemli değil, bugün tüm siyasi partilerin aday adayları, sivil toplum kuruluşlarını da kapsayacak şekilde ortak bir platform oluştursa ve kim seçilirse seçilsin, bu kente yapılacak hizmet ve yatırımların ortak takipçisi olacaklarını deklare etse güzel olmaz mı?
 

Benimkisi bir fikir… Geliştirilebilir, zenginleştirilebilir ama önemli olan uygulamaya geçirilmesidir. Ümit ediyorum bu fikri birileri önemser ve Trabzon için gerçekten büyük önem taşıyan ortak akıl platformuna öncülük edilir. Madem ortak akla ihtiyacımız var, çıkarın parti rozetlerinizi buyurun masaya…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com