Yurt düzeyinde dağıtım yaptıkları için kendilerine -bir üstünlük nişanesi olarak- "yaygın”; Anadolu’daki gazetelere ise “yerel” yakıştırması yapan İstanbul gazeteleri artık kendilerine sınır çizmek durumuna geldiler. Çünkü yurdun pek çok ilinde “yaygın” denilen gazeteleri aratmayacak gazeteler yayımlanıyor. Nereden biliyorsun, diye soruyorsanız açıklayayım: Her gün posta kutuma 78 ilimizin gazeteleri geliyor da ondan.

Gaziantep’te, Adana’da, Antalya’da, Mersin’de, Konya’da, Kayseri’de, Erzurum’da, Samsun’da, Bursa’da, Kastamonu’da, Balıkesir’de, Malatya’da, Eskişehir’de, İzmir’de, Sakarya’da, Kocaeli’de, Denizli’de, Yozgat’ta, Diyarbakır’da, Şanlıurfa’da yüzakı gazeteleri var bu kentlerin. Kimileri yüz yıla yaklaşan yayım yaşamlarıyla da gazetecilik tarihimizin yüzakları…

Trabzon diğer illerden çok farklı ve göğsümüzü övünçle kabartan bir duruma sahip. Öyle bir durum ki… Hani, gelenekselleşen bir durumu alt-üst etme, yepyeni bir güzel durum yaratma halinde “Pabucu ters giydirdi” deriz ya, onun gibi… İstanbul basınının satış grafiklerini yukarılara çekmek için Ankara’ya, Erzurum’a, Trabzon’a, Antalya’ya, Adana’ya, İzmir’e basım tesisi/matbaa kurup gazete basarak egemenlik kurma sevdalanmaları Anadolu’da gelişen gazetecilik hamlesiyle artık kırılmaya başladı… Artık, “yerel gazeteler” de tek kanatla uçulamadığını görüp, yöre/bölge ve yurt haberlerine de yer vermeye başladı ister-istemez. Sonuçta rüzgar tersten esmeye başladı İstanbul basını için… Trabzon basını bu yeni ve ileri adımını ilk atan il olarak Türk Basın Tarihi’nde seçkin bir yer edindi. İstanbul gazeteleri Trabzon’da basım yapıp bayilerde satılırken, Trabzon basını da şimdilerde İstanbul’da basılıp satılıyor. İstanbul basınının durumuna bakıp Trabzon’un yaptığı hamle ile “Papucu ters giydirmek” işte buna denir. Bu arada Trabzon’da yayımlanan iki gazetenin - bir dönem- Avrupa’da çalışan işçilerimiz için Almanya’da basım yaptığını unutmamak gerekir.

“Ankara’da gazete yok mu, oradan niçin söz etmiyorsun?” derseniz ona de değineyim. 1950’li ve önceki yıllarda Ankara basını İstanbul’la yarış halindeydi. O günlerde Ankara’da DP’nin sözcüsü Zafer, CHP’nin sözcüsü Ulus gazeteleri İstanbul basını ile kıyasıya rekabet ediyordu. Bu yarışta, DP kapanınca destek alamayan Zafer kapandı. Ulus gazetesi ise; Ankara’da büro açarak Parlamento haberlerine geniş yer veren İstanbul gazeteleriyle yarışta yaya kalıp sonunda satıldı.

Şimdilerde Ankara’da “yaygın basın” örneği gazeteler maalesef yok. Tabii ki bu hem Ankara, hem de yurt için büyük eksiklik. Eksiklik ama ne yazık ki “İstanbul’dan gelip Ankara’yı işgal eden İstanbul’un Basın Ağaları”na birisi çıkıp “dur!..” demedi, diyemedi. Nedense Ankara için, Başkent için gazete düşünülmedi. 1950’lerde Ulus ve Zafer gazetelerinin yanında muhalefet lideri inönü’nün damadı Metin Toker’in yayımladığı siyasi haftalık dergi Akis o dönem satış rekorları kırarken, bu derginin yokluğu bugün de duyuluyor. Sadece Akis mi? Ankara’da bir kısım aydınımızın yayımladığı Forum Dergisi ise yazılması/anlatılması gereken bir ayrı önemli konu…

Kâhin değilim ama gelecek için bir ön yargıda bulunursam diyebilirim ki, gelecek birkaç yıl içinde bu alanda Ankara’da da ilginç gelişmeler yaşanacak. Ankara merkezli bir gazete mutlaka çıkacak. Param olsa gider Ankara’da resmi ilan için çıkan ama bayide satılmayan bir gazeteyi satın alır, şöyle her haliyle Başkent Ankara’yı yansıtan güzel bir gazete yayımlarım. Böylece tüm yurtta parlamento haberlerini veren bir gazeteyi Ankara’ya ve tüm yurda kazandırmış olurum.

Diyeceksiniz ki sanal ortamda gazetecilik yaygılaşırken nasıl bir gazete yayımlayacaksın ki başarılı olacaksın? Ben zaten gazeteyi artık kâğıt üzerinde değil, tablet üzerinden okuyorum. Düşündüğüm de zaten bu tür bir gazete. Ne matbaa derdi var, ne mürekkep derdi. Yaşayan görecek… Bunca koşuşturma içindeki insanların gazete okumaya zamanı mı var?

Yayın dünyası “sanal ortam”a doğru hızla yol alıyor. Devasa basım makineleri rotatiflerin sesini özleyeceğiz bir süre sonra… O kocaman makinelerin “pabucunu dama atılma dönemi” başlayacak yakında.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com