Hatırlanacağı üzere, 2010 yılı KPSS Eğitim Bilimleri testi iptal edilmişti. Sınav sonrasında kopya çekildiği ÖSYM tarafından açıklanmasına ve sınavda kopya çekerken suçüstü yakalananlar bulunmasına rağmen, soruşturmayı yürüten savcı dosyayı kapatmıştı. Ancak 2014 yılından sonra savcı değişince konu tekrardan ele alınmıştı. Yeniden ele alınan dosya KPSS kopya skandalını tüm çıplaklığı ile ortaya çıkardı.


Dava sürecini bir müddet yakından takip ettim. Hem belgelerin tam anlamı ile ortaya çıkmasını bekledim hem de kamuoyunun süreç karşısındaki tavrını tartmaya çalıştım. Bu yazıyı bu sebeple biraz geciktirdim.

Öncelikle kopya skandalına ilişkin bilgileri paylaşalım:

“KPSS tarihinde daha önce hiçbir dönemde Eğitim Bilimleri alanında 120 sorunun 120’sini ve 119’unu doğru cevaplayan olmadığı halde, 2010 sınavında tam 350 kişi 120 sorunun 120’sini de doğru cevapladı. Bu 350 kişinin 70’i karı koca, 23’ü akraba, 52’ si ise aynı adreste veya aynı apartman, site veya sokakta ikamet ediyor. Aynı sınavda 423 kişinin 120 sorunun 119’unu doğru cevapladığı, 100 ve üzeri net doğru yapan kişi sayısının 3 bin 227 olduğu ve bunlardan 637’sinin birinci derece akraba, 446’sının karı koca oldukları tespit edildi. Ayrıca 100 net ve üzeri yapan 3 bin 227 adayın, 2 bin 205’inin soyadlarının benzer olduğu anlaşıldı.


Kopya olayı anlaşıldıktan sonra tekrar edilen sınava 100 net ve üzeri yapan 3 bin 227 adayın 1.175’i girmedi.
 

İptal edilen sınavda 120’de 120 net yapan 350 birinciden 148’i de yenilenen sınava girmediler. Girenlerden ise sadece 2’si 100 netin üzerine çıkabildi. Zaten yenilenen sınavda 111 netin üzerine çıkan olmadı.
 

Ayrıca iptal edilen sınavda 120’de 120 yapan 350 birincinin birçoğunun matematik testi üzerinde hiç işlem yapmadan işaretleme yaptıkları tespit edildi.
 

1995-2000 yılları arasında mezun olan ve daha önce girdikleri sınavlarda başarı gösterememiş onlarca kişi o sınavda 100 neti aşmayı başarmış hatta ful çekmişlerdir. Ve bu kişilerin tamamına yakınının yine karı-koca olduğu tespit edildi. Bunların arasında üst üste girdiği 4 KPSS sınavında barajı aşamamış ama 2010 yılında ful çeken bile var. Ayrıca yıllar sonra bu başarıyı göstermiş kişilerin çoğunluğunun Resim İş Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun olduğu ortaya çıktı.


İşin bir başka boyutu daha var…

2010 KPSS’de öğretmenlerin ataması P10 puan dilimine göre yani Eğitim Bilimleri, Genel Yetenek ve Genel Kültür’den alınan puanların hesaplanmasıyla yapılıyordu. Ancak o yıl yapılan sınavda, P10 puan diliminde ‘derece yapan’ adayların, ikinci kez yapılan Eğitim Bilimleri sınavına girmek yerine tercihlerini düz memurluktan yana kullandığı tespit edildi. Hayatını öğretmen olmaya adayan ve girdikleri sınavda adeta büyük bir başarıya imza atan adaylar, P3 puan dilimine göre, yani Genel Yetenek ve Genel Kültür’den alınan puana göre tercih yaptı. Bu adaylar öğretmenlik yerine Cumhurbaşkanlığı, TRT, İŞKUR, MTA, İSKİ, Tarım Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Belediye gibi kurumlarda memur olarak görev aldı.”


İşte skandalın boyutu…

2010 yılında saptanan kopya dönemin savcıları tarafından sümen altı edilmişti. Ama bugün tüm kirli çamaşırlar ortaya dökülüyor.


Davayı kapatan savcıdan delilleri yok eden polislere kadar, cevapları sınav öncesi dağıtanlardan, kopyayı çekenlere kadar hepsi yargılanıyor. Dava kapsamında tutuklananların sayısı şimdilik 32. Arkası geliyor, gelecek.


Milletin çocuklarının emeğini zayi eden, milyonlarcasının hakkını gasp eden, hayallerini yıkan, umutlarıyla oynayan her ‘aşağılık paralel’ bunun hesabını verecek.

Soru çalıp memur olanların tamamının işine son verilecek. Bugüne kadar aldıkları

maaşlar yasal faizi ile birlikte tahsil edilecek ve ağır hapis cezalarına çarptırılacak.

Paralel ahaliye duyurulur:

Milletin vicdanından da hukukun pençesinden kurtuluş yok! Millet sizi çoktan yargılayıp hapsetti. Sıra da hukuk var…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.