08 Ekim 2017 Pazar 14:28
Saffet Sancaklı verdi veriştirdi

'Kulüp başkanları altyapıdan oyuncu yetiştirmek istemiyorlar'
"Yabancı oyuncuya karşı değilim. Şimdi konular buna dayanıyor. 14 yabancıya karşı değilim fakat bunun kriteri olacak. Bu Avrupa'nın önemli ülkelerinde böyle. 'Türk futbolcular o zaman pahalıydı ama böyle olunca ucuzladı' Bu açıklama anlamsız geliyor. Uygulamanın  yanlış olduğu görünüyor. Türkiye'deki kulüp başkanları altyapıdan oyuncu yetiştirmek istemiyorlar. Nedeni ise bunun için emek lazım. Bir kulüp başkanı 8 sezon bir oyuncuyu bekler mi?"

'TFF, Türk futbolunu uçurumdan aşağıya attı'

"Kulüp başkanları kendi dönemine ait borçlardan sorumlu olmadığı için güç gösterisi yapıyorlar. Tribünlerden bağrıyorlar, 'büyük başkan' diye fakat kulüpler uçuruma gidiyor. Bir kulübün 7 milyar borcu olduğunu düşünelim. 7 milyarın yıllık faizi ortalama %10'dan 700 bin TL yapıyor. Sadece faizi bu. TFF, Türk futbolunu uçurumdan aşağıya attı. Gerçek Finansal Fair Play kriteleri uygulansa ligimizde sadece 2 takım kalır. Avrupa ne yapsın? Galatasaray'ı, Fenerbahçe'yi 2. Lig'de mi oynatsın? Yıldırım Demirören, 'Federasyon bütçesi artışta' açıklamasını yaptı fakat kulüplerin bütçesi diyemedi"

'TFF Başkanı olmak gibi bir fikrim yok!'

"Koca Galatasaray Kulübü, arsalarını satıp borçlarını ödedi. Mesele keşke yabancı kuralı olsa. İki buçuk yıla yakındır milletvekiliyim ve spordan gelen bir insanım. Meclis kürsüsünden defalarca anlattım: 'Türk futbolu uçuruma gitti. Kurtarmamız lazım' diye. Hiç olmayan bir üslupla TBMM'den o üslubu yaptım. Fakat Türkiye bazı şeylerin gündeme gelmesi için ya magazinsel ya da sert söyleyeceksiniz. Benim Yıldırım Demirören ve başkalarıyla hiç problemim yok. TFF Başkanı olmak gibi bir fikrim yok. Futbol filminde hep vardım. Türk futbolu uçurumda, buna müdahale etmem gerekir"

'Arda tükürdüğünü yaladın mı?'

"Birisi bana M.United Kulübü başkanının ismini söylesin. Kulüp başkanlarının bu kadar ön planda olmaması lazım. Milli takım için Lucescu'ya, 'gel son 3 maç kurtar bizi' diyorlar. Lucescu, Galatasaray-Karabükspor maçına gidiyor. 3 yerli oyuncu sahada. Lucescu yaşlandı, Arda Turan oyundan çıkarken güldü... Türk futbolunun bunlardan kurtulması ve sistemin olması lazım. Arda Turan bu ülkenin gururudur. Fakat biz bazı şeylerle bazı şeyleri karıştırıyoruz. Bilal Meşe olayı anlık bir olaydır kapatılır. Ama birgün sonra Milli takımı bırakıyorum dediği için Arda'ya çok kızdım. Milli takım bir milli görevdir. Arda tükürdüğünü yaladın mı? Özürde dilemedin. 20 yıl Türkiye'de her şeyi iyi yaparsınız ama her bir hatanızla her şey silinir. Ben Arda'nın oyundan çıkarken kasıtlı olarak güldüğünü düşünmüyorum"

'Rıdvan Dilmen son zamanlarda maksadını aşan açıklamalar yaptı'

"Rıdvan Dilmen bu ülkenin önemli yorumcularındandır. Fakat Rıdvan Dilmen son zamanlarda maksadını aşan açıklamalar yaptı. Futbolla siyaseti karıştırırsanız tepki çekersiniz. Rıdvan Dilmen, 'TFF Başkanı olmayacağım' diyor, hiçbir şeyde gözü yok. Şu anda doğru şeyler söylüyor fakat daha önce bunları söylemeliydi. Türk futbolu bir gemi, fakat gemi su aldı ve batıyor"

'Spor Bakanı olursam 50 yıllık projelerim hazır'

"Benim söylediğim şeylerde birisi yanlış düşünüyorsun desin. Ben iktidarda olsam söz sahibi olurdum. Benim gönlümde yatan düşünce Milliyetçi Hareket Partisi iktidar olursa, Spor Bakanı olmak ve olursam 50 yıllık projelerim hazır. TFF'de para var mutluluk yok! Türk hakemleri bu kadar kötü değil. Fakat Türkiye'de maç yönetirken ayakları titriyor. Hakmelerimizin kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum. Maça çıkmadan önce hakemler idam ediliyor. Birine beddua etmek istersen. Allah seni hakem yapsın diyebilirsin.  Futbolumuz için çözüm: TFF'ni şimdiki yönetimi çekilecek ve işi bilenlerden bir ekip oluşturulacak. Her şeyi doğru yaparsak 5-10 yıla ihtiyacımız var. Şimdilerde bütün herkes Altınordu Başkanı Mehmet Seyit Özkan'ı örnek veriyor Başkan Özkan yaklaşık 15 yıldır bu sistem için uğraşıyor. Sistemi kurmak lazım" (Ajansspor)

Son Güncelleme: 08.10.2017 14:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com
Avatar
TEMEL DOGRU 2 hafta önce

sancakli cok dogru söylüyor ama kim dinliyor.türk futbolu öldü ruhuna el fatiha moloz demirören ve ekibi yüzünden