Dünyadaki en önemli gündem maddesini, günlerdir Fransız Charlie Hebdo dergisinin yayınladığı karikatürler oluşturuyor! Kendi fikrimi peşinen söyleyeyim; Hiçbir inancı veya o inancın kutsallarını aşağılamak, hakaret etmek, itibarsızlaştırmaya çalışmak, fikir ve düşünce özgürlüğü olamaz. Lakin o karikatürleri çizen ya da yayınlayanlara ölümü reva görenleri de kınıyorum.

Günlerdir bir tartışmadır sürüp gidiyor. Bir yanda peygambere hakaret edildiğini savunanlar, öteki yanda bunun fikir ve düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini savunanlar… Ağırlıklı görüş, hadisenin arkasında, Müslümanları kutsal değerleri üzerinden terörize edip, İslamofobiyi artırmayı hedefleyen bir yapı olduğu yönünde. Gerçeğin ne olduğunu şimdilik bilmiyoruz. Belki hiçbir zaman da öğrenemeyeceğiz. Beni asıl kaygılandıran, ülkemizdeki durum.

Çünkü bizde de bu konuyu fikir ve düşünce özgürlüğü kapsamında savunmaya çalışanlar ile onlara tepki gösterenlerin gerilimi büyüyor. Tehlikeli bir oyunun içine sürükleniyoruz. Mesela bütün şehirlerde o karikatürleri yayınlayanlara ve Türkiye’ye taşıyanlara kınamalar yapıldı. Kentlerin yöneticileri, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları çeşitli yollarlan tepkilerini gösterdi. Tepkiler demokratik platformlarda olduğu sürece sorun yok. Sadece üsluba çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bizim toplumumuzda, galeyana gelmeye müsait çok insan, özellikle gençler var. Hatırlayınız; 2005’te Danimarka’daki Jyllands Posten adlı bir gazetede, Hazreti Muhammed’e yönelik karikatürler yayınlanınca, kıyamet kopmuştu.

Çıkan olaylarda 140 kişi hayatını kaybetmişti. Trabzon’da 16 yaşındaki bir çocuğun kilisede dua eden rahibi öldürmesini tetikleyen de bu olaydı aslında. O nedenle toplumun kanaat önderlerine ve siyasetçilere özellikle şu uyarıyı yapmakta fayda var: “Haklı olduğunuz demokratik tepkilerinizi sonuna kadar kullanın ama sokağı provoke edecek, birilerini hedef gösterecek açıklamalardan sakının.” Çünkü sonuçları çok ağır oluyor.
Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com