Her yönüyle Trabzon Etkinlikleri için önceki gün Ankara’ya ayak bastığımızda Trabzon’da kalabalık bir grubun HDP’nin kurulmasını protesto için toplandığı haberi geldi.

Ege Üniversitesi’ndeki olaylarda bir gencin yaşamını yitirmesinin yankıları sürerken, provokasyona her zaman açık Trabzon’dan böyle bir haberin gelmesi gerçekten ürkütücüydü. Aklımıza önce TAYAD olayları geldi. Oradaki sahneler adeta bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçti. Trabzon’un başkentte her yönüyle tanıtılmaya çalışıldığı bir günde protesto için toplanan kalabalığın bir provokasyona alet olması ve ortaya çıkabilecek görüntüler bir çuval incini berbat edebilirdi. Neyseki, bütün endişelerimiz boşa çıktı ve Trabzon’da toplanan kalabalık, tepkilerini demokratik çerçevede tutup, olaysız şekilde dağıldı.

Sevgili okurlar; Türkiye hakikaten zor bir süreçten geçiyor. Ege Üniversitesi’ndeki olaylar, seçim öncesinde Türkiye’de yine kanlı olayları sahnelemek isteyen karanlık ellerin işi olabilir. Çok dikkatli olmak lazım. Orada ölen gencin hangi partiyi desteklediğinin hiçbir önemi yok. Nihayetinde civan gibi bir delikanlı gereksiz bir tartışmanın kurbanı olmuştur. Etrafımız ateş çemberine dönmüşken, ülke içerisinde özellikle gençler üzerinde milliyetçilik duygularını kullanarak operasyon girişimleri olabilir. Buna alet olmamak lazım.

HDP’yi protesto eden kalabalığa baktığımızda, çoğunluğunun çağımızın modasına dönüşen sosyal medya üzerinden örgütlenen gençler olduğunu görüyoruz. Elbette herkesin demokratik protesto hakkı vardır. Lakin, TBMM’de grubu bulunan bir partinin Trabzon’da faaliyet gösteremeyeceğini savunmak demokratlığa da, mantığa da aykırıdır. Şöyle ki, HDP’nin savunduklarını kabul etmeyebiliriz. Bunu kabul etmediğimizi her platformda dillendirebiliriz. Onların savunduklarının da hayata geçirmek istedikleri politikaların da, yanlış olduğunu haykırabiliriz. Ancak, onların fikirlerini savunmalarına demokratik çerçevenin dışına çıkarak tepki koymak hakkımız değildir. Bu ülkeye de hayır getirmez.

Trabzon’da toplanan kalabalığın açıklamalarına bakıyoruz. ‘Kürtler kardeşimizdir’ deniliyor. Ama, kürtlerin büyük çoğunluğunun oy verdiği bir partinin, Trabzon’da faaileyet gösteremeyeceği savunuluyor. Bu çok yaman bir çelişkidir. Bugün Diyarbakır’da, Hakkari’de, Batman’da, Şırnak’ta velhasıl Güneydoğu’nun kritik şehirlerinde AK Parti’nin, CHP’nin ve MHP’nin faaliyeti varsa pekala HDP’nin de Türkiye’nin tüm kentlerinde faaliyeti olabilir. Ömrünü terörle mücadeleye adamış eski Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’ın bir tespiti vardı; “Dağda teröristlik yapacaklarına düz ovada siyaset yapsınlar.”

İlk başlarda tam olarak anlaşılamayan ve tepki gören bu tespit bugün hem hükümetin hem de halkımızın büyük çoğunluğunun kabul ettiği bir gerçektir. Dolayısıyla legal zeminde siyaset yapmak isteyenleri “Burası Trabzon, burası Karadeniz” şeklindeki mikro milliyetçi söylemlerle engellemeye kalkışmak bizimle aynı düşünmeyen insanlara dağın yolunu göstermektir. Bunu kabul edemeyiz. Demokrasiye inanmış hiçbir insanın bunu kabul etmesi mümkün değildir.

Sözü uzatmaya gerek yok. Tepkilerini demokratik bir çerçevede ortaya koyup, fikirlerini söyleyen ve hiçbir olaya fırsat vermeden, provokasyona alet olmayan Trabzon’daki o kalabalığı tebrik ediyorum. Eleştiri olmalı, saldırı olmamalı. Demokrasiye sahip çıkan açıklamalarından dolayı AK Parti, CHP ve MHP Trabzon yöneticilerine de teşekkür ediyoruz. Sağduyu hepimiz için, Trabzon’umuz için ve ülkemiz için her zamankinden daha önemli. Bir kez daha uyarıyoruz. Provokasyonlara alet olmayalım. Bu arada, Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik operasyonda şehit düşen Muharebe Astsubay Başçavuş Halit Avcı’ya rahmet diliyorum. Bu konuyu yarın değerlendireceğiz.
Kalın sağlıcakla.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com