27 Ocak 2017 Cuma 12:32
Rize'de Büyük Tehlike!

Rize’de 70’li yıllardan itibaren başlanan deniz dolgusu üzerindeki yüzlerce binada yıkılma tehlikesi bulunuyor. 

Binalar Sakat Rize’de yaşayan binlerce insanın can güvenliğini ilgilendiren konuyu TBMM gündemine getiren CHP’nin Rizeli Milletvekili Prof.Dr. Mehmet Bekaroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergesinde geçtiğimiz günlerde İstanbul/Zeytinburnu’nda kendiliğinden yıkılan binayı hatırlatan Bekaroğlu, iki kişinin ölümü, 17 kişinin yaralanmasına yol açan sakat binaya benzer yüzlerce binanın Rize’de deniz dolgusu üzerinde bulunduğunu ifade etti.

Zeytinburnu’ndaki İhmal Rize’de de var

Bekaroğlu şunları söyledi: "Altında bir AVM, üstünde 56 daire olan 7 katlı bina 1993 yılında yapılmış, 1997 yılında da iskân almıştır. Binayla ilgili iki yıl önce tahliye kararı verilmiş, bir yıl süren tahliye çalışmaları sonucunda 24 Aralık 2015’te bina tamamen boşaltılmıştır. 1999 depreminde büyük hasar gören bina, belediye ve mülki amirliğin sorumluluğunda olmasına rağmen bir yıldır yıkılmamıştır. Yıkılan binayla ilgili olarak Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Deprem yönetmeliğinin değiştiğini, bu nedenle 2000 yılından önce yapılan binaların çoğunun çürük olduğunu, binaların %80’inin yıkılarak yeniden yapılacağını ifade etmiştir. Bu açıklamadan da anlaşıldığı üzere 2000 yılı öncesinde yapılan binalarda kullanılan malzemenin (deniz kumu, kalitesiz ve eksik çimento, demir v.s.) bugün için ölümlü ve yaralanmalı kazalara neden olabilecek riskler taşımaktadır.

Rize’de 30-40 Bin İnsanın Hayatı Tehlikede

Benzer şekilde daha önce Bakanlığınızı ve yerel yetkilileri defalarca uyardığımız gibi, Rize ilinde 1970’li yıllarda deniz dolgusu üzerinde, deniz kumu kullanılarak dönemin mevzuat ve teknolojisine göre yapılan binalar da, bugün yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Deniz dolgusu ile elde edilen ve yaklaşık 350 bin metrekare olan Rize il merkezi dolgu alanında yüzlerce konut, ticari bina/işyeri yanı sıra siyasi partilerin binaları, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü, Kültür Merkezi, Valilik ve Emniyet Müdürlüğü gibi önemli kamu binaları da yer almaktadır. Özellikle Ekrem Orhon Mahallesi ve Belediye Blokları bu anlamda ciddi risk barındırmaktadır. Deniz kumu kullanılarak ve basit mühendislik ilke ve hesaplamalarından uzak bir zihniyetle inşa edilmiş olan bu alanda bulunan ve deniz suyu içinde olan bu binaların temellerinde korozyon dolayısıyla büyük ölçüde bozulmalar oluştuğu uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. İstanbul Zeytinburnu’nda yaşanan yıkım dikkate alındığında, Rize’de gerçekleşebilecek olası bir durum/felaket 30-40 bin insanı yaşamsal bir tehditle karşı karşıya bırakabilir.”

Son Güncelleme: 27.01.2017 12:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com