07 Mart 2017 Salı 09:25
Rizeli Issız Adam

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 16 kilometre uzaklıktaki 40 haneli, 300 nüfuslu Meydan köyü sakinleri, yılın 8 ayını geçirdikleri köylerinden kış mevsiminde yaşam şartlarının zorluğu nedeniyle ilçe merkezindeki evlerine göç ediyor. Kış aylarını şehirde geçiren köylüler, bahar aylarıyla birlikte yeniden geri dönüyor. Yıllarca gurbette yaşayan ve 20 yıl önce geri dönen 90 yaşındaki Celal Arabacı, köyde adeta gelenek haline gelen bu uygulamaya karşı çıktı.

Kışın sessizliğe bürünen köyü bu sürede terk etmeyen tek isim olan Celal Arabacı, komşularının şehre indiği kış aylarında köyde zorlu doğa koşullarına rağmen yaşamını sürdürmeye devam etti. İlerleyen yaşına rağmen sabahları erken kalkan, yürüyüş yapan ve hayvanları ile ilgilenen Arabacı, köyde süt, yağ ve balla besleniyor. Köyde kışın tüm evlerin kapandığını ve komşularının şehre indiğini anlatan Celal Arabacı, köyde tek başına yaşadığını belirterek, köyünden ayrılmak istemediğini söyledi.

Yaşıtlarının iki değnekle gezdiğini belirten Arabacı, “Sağlığımı ve dinçliğimi temiz havası ve suyu olan köyümde yaşamaya borçluyum. Ektiğim lahana ile ürettiğim yağ, peynir ve yoğurdu yiyorum, sütü içiyorum. Hava, su temiz. Bu temiz havada ruhum da temiz kalıyor. Ben köyümü çok seviyorum ve ayrılmıyorum. Baba vatanını kışın da bırakmak istemedim. Gurbette çok sıkıntılar çektim. Aç bile kaldım. Onun için 20 yıldır yaz-kış köydeyim” dedi. Kışın sıkıldığı anlar olduğunu anlatan Arabacı, Ankara’da yaşayan oğlu, gelini ve torununun da artık kış mevsiminde kendisine eşlik etmeye başladığını sözlerine ekledi.

KIŞIN ÇOK ZORLUK ÇEKTİK
Arabacı’nın gelini Firdevs Arabacı da, köyde kendilerinden başka kimse olmadığını belirterek, yörede kış aylarının zor geçtiği anlattı. Arabacı’nın torunu Volkan Arabacı ise, “Kışın çok kar olduğunda elektrikleri kesiliyor, yollar kapanıyor. Köyde yaşam zorlaşıyor. Ankara’da yaşıyordum. Sosyal ortamımız vardı. Burada hiçbir ortam olmuyor. Ama yazın köy gelenlerle çok daha güzel oluyor” dedi.

Yaşlı adamın oğlu olan Meydan Köyü Muhtarı Hayri Arabacı da, köy sakinlerinin kış aylarında ilçe merkezi ile ağırlıklı Rize, Ankara ve İstanbul’da yaşadığını belirterek, “Kış şartları köyde ağır geçiyor. Çalışan var, okula giden var. Bu nedenle kışın köyden ayrılan insanlarımız baharla geri dönüyor. Köyde sadece babam kalıyor. Biz de sık sık gidip geliyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Rizeıssız Adam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com