Gençliğimde eğlenmek için kağıt oyunu çok oynadım, tavla da... Kahvehaneler bir dönem arkadaşlarla durak noktamız olmuştu... Özellikle “Altı kol iskambil”, “Pişti”, “Kaptı kaçtı”, “Batak” gibi oyunlardı oynadığımız. Her oyunun kuralı farklı-farklıydı... Özellikleri de... “Altı kol iskambil”de önemli atak “ikili”yi “as”a, yani “birli koz”a ezdirmemekti. Bunu başaran taraf mutlu olurken, bu fırsatı kaçıran üçlü ise suçu birbirine atma yarışına girerdi. Bu, oyunun çok kişiyle, çoğul oynanmasından kaynaklanan bir durumdu. Tavla ise bire-bir çekişmeye dayalı oyun... Her oyunun kuralı olduğu kadar, gelecek hamleler için beyinsel düşünce yönü de dikkate alındığında ve de zamanında isabetli kararlar verildiğinde galip gelen taraf olmak şansa kalmaz bana göre... Ama şansın da payı var mı böyle oyunlarda bilemiyorum.

Devletlerin dış politikaları da kumar anlayışıyla yarınlara taşınır. Herşey buz üzerinde, kaygan bir zeminde sergilenir, düşecek olan -düşmesin- düşerse vay haline... Düşerken birisine sarılmak durumunda kalırsanız bunun da bedeli var elbet... Hele düşüp de ayak altında kalırsanız, yandınız demektir.

Rusya sebze, meyve ithalatı konusunda -aklınca- Türkiye’ye yaptırım uygulamaya başladı yılbaşından itibaren... İthalat yapmayacak ve Türkiye sıkıntıya girecek.. Ucuz akıl desem, değil... Putin bir öfkeye kapılmış, o haliyle karar vermiş; “Türkiye’den sebze de, meyve de almayacağım... Turist de yollamayacağım.” Paşa gönlü bilir... Malı olup da aç kalanı gördünüz mü? Rızkı veren Allah, bir başka kapıyı mutlaka açar. Yeter ki biz kendi ürünümüzün değerini bilip paketleme, pazarlama yöntemlerini bilelim. Niçin mi böyle yazıyorum? Fındıkta dünya düzeyinde rakipsiz ülkeyiz. Bu bir gerçek... Üretiyoruz... Ama iş pazarlanmaya gelince bunu becerdiğimizi kim söyleyebilir ki? Pazarlama ve fındık ürünleri konusunda yaya kaldığımız bir yana fiyatını da biz belirleyemiyoruz. Bu da acı bir gerçek...

İklimsel özellikleri itibariyle dört mevsimi bir anda yaşayabilen bir ülke insanının tarımsal ürünlerini pazarlamada yaşadığı “Dışa açılım kısır görüşlülüğü” var olunca, eloğlu da size “hayırlı dua” okuyacak değil elbet... Putin, çizilen prestiji için böyle yapıyor. Göreceksiniz bu oyunda elinde “as” koz da, “ikili” koz da yok. Pahalı meyve-sebze tüketmeye Rus halkı ne kadar “evet” diyecek, onu da zaman gösterecek?

Türk ekonomisi Putin’in bildiği yapıda değil...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com