17 Ocak 2013 Perşembe 08:12
Doğum izni parasını kim öder?

Ali Tezel - Habertürk

Hamile çalışan kadınlar doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere doktor raporuyla doğum iznine ayrılırlar. Doğum izninde işçi kadın çalışmadığı için işveren kendisine ücret ödemek zorunda değildir. İşverenin ücret ödemek zorunda olmadığı bu 16 haftanın parasını bazı şartlarla SGK size geçici işgöremezlik ödeneği adı altında 16 haftanın sonunda öder. Ancak bazı işverenler, kendi inisiyatifleriyle çalışanları zarar görmesin diye işçisi doğum izninde olduğu halde ücretlerini her ay ödemeye devam ederler. Uygulamada sıkça gördüğümüz üzere, ödediği bu ücretlere karşın sizin SGK'dan alacağınız 16 haftalık parayı da sizden ister.

DOĞUM İZNİ PARASININ ŞARTLARI

5510 sayılı kanunun 18. maddesine göre;
"c) 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi (SSK'lı) ile (b) bendinde (Bağ-Kur'lu) belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için,
d) 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi (SSK'lı) ile (b) bendinde (Bağ-Kur'lu) belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının, erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler ile isteği ve hekimin onayıyla doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler için,
geçici işgöremezlik ödeneği verilir."
Yani siz SSK'lı çalışan kadın olarak, doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren 360 gün içinde en az 90 gün adınıza SSK primi ödenmiş olması şartıyla 16 haftalık (112 günlük) süre için SGK'dan son 3 aylık brüt ücret, ortalamanızın üçte ikisi kadardır. Sizin son üç aylık SGK'ya bildirilen brüt ücret ortalamanız aylık 2000 lira ise bu rakamın üçte ikisi 1333 lira olacaktır ki, bu rakam da genelde net ücrete yakındır.

İKRAMİYEYİ TEMYİZ-İTİRAZ İLE KAZANMIŞSINIZ, DEVAM EDİN

Sayın Ali Tezel, öncelikle emekli ikramiyesi alabilme konusunda yayınlamış olduğunuz tüm dilekçe örnekleri için teşekkürler. Babam için açtığımız dava sonucunda 13 yıl 1 ay hizmet süresine karşılık mahkeme önce ret yazısı gönderdi. Sonra 100 lira karşılığında sizin gazetede yayınlamış olduğunuz itiraz dilekçesiyle itiraz ettik. Yaklaşık 20 gün sonra elimize gelen cevaba göre babamın emekli olduğu 1998 yılında geçerli olan katsayılar esas alınarak 752.93 liralık bir ikramiye almaya hak kazandık. Fakat biz tıpkı sizin dilekçe örneğinizde belirtmiş olduğunuz gibi bugünkü katsayılar üzerinden ve faiziyle birlikte emekli ikramiyesi talep etmiştik. Elimize gelen cevaba göre ise hem 1998 yılında geçerli olan katsayılara göre hem de yasal faizi olmadan 752.93 liralık bir ödemeyi uygun görmüşler. Bu konu hakkında bizi bilgilendirirseniz seviniriz. Yonca OCAK

İkramiye davasını yerel idare mahkemesinde kaybetmiş, itiraz-temyiz ile bölge idare mahkemesinde kazanmışsınız ama güncel kısmı reddedilmiş. Şimdi yerel idare mahkemesi veya bölge idare mahkemesi kararını 30 gün içinde temyiz-itiraz etmeniz gerekir. Şayet 30 günü geçirdiyseniz de merak etmeyin, SGK bunu temyiz-itiraz etmiştir. SGK'nın temyiz-itiraz yazısını da mahkeme size gönderecek, o zaman cevap yazısını mutlaka 30 gün içinde yazıp ilgili makama gönderin. Güncel alma şansınız devam edecek. Bu konuda son sözü daha Danıştay söylemedi. Yani davanızı mutlaka Danıştay'a taşıyın.

Son Güncelleme: 17.01.2013 08:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com