21 Ocak 2017 Cumartesi 13:53
Elektronik Sigaranın Ortaya Çıkmasına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Gelişmekte olan teknoloji ve tıbbın henüz o dönemlerde zararlarının bilinmemesi ve açıklanamaması sonucu her geçen gün yaygınlaşmıştır. Tavsiye edildiği ve izin verildiği dönemlerde, çok küçük yaştaki çocuklara bile izin verilmiştir. Ancak özellikle son yüzyılda sigaranın ne kadar zararlı ve ölümcül olduğu hem tıp sayesinde hem de o gerçek yaşamda gözlenebilir sonuçlar sayesinde ortaya çıkmıştır. Sigaranın bırakılması ve zararlı etkilerinin azaltılması için çeşitli yöntemlere başvurulmuştur. Ancak bunlardan en etkilisi ve sigara tüketicilerinin en çok kabul ettiği yöntem elektronik sigara kullanımı olmuştur. Elektronik sigara kullanımı birçok devlette ve dünyada yaygınlaşmış ve devletler tarafından desteklenmeye başlanmıştır.

Elektronik Sigaranın Ortaya Çıkmasında Teknolojinin Yeri

Sigara içerisinde 4000 ‘den fazla zararlı ve hatta zehirli maddeler içermektedir. Sigarayı bıraktırma amacıyla üretimlerine başlanılan elektronik sigaralarda bu zararlı maddelere yer verilmeden nasıl normal sigaradaki etkinin aynısı verilebileceği konusunda çalışmalar yapılmıştır. Sigaranın bırakılamamasının en büyük nedeni olan içerisindeki nikotin maddesi dışındaki tüm diğer kanserojen içeren maddelerin elektronik sigara içerisinde kullanılmaması sağlanmıştır. Böylece sigara bağımlılığı olan kişiler elektronik sigarayla da aynı etkiyi alabilecek ancak çok daha az sağlığa zararlı maddeleri soluyacaktı. Teknolojinin gelişmesiyle elektronik sigaraların günlük yaşamda çok daha kolay kullanılabilir hale gelmesi sağlanmıştır. Böylece herkesin her an yanında taşıyabileceği boyut, özellik ve kullanım süresine sahip olması sağlanmıştır. Çok daha az zararlı etkiye sahip elektronik sigaraları herkesin ve her yerde, her zaman kullanılabilmesi için her geçen gün ürünler tüketici odaklı olarak geliştirilmektedir.

Elektronik Sigaranın Dünyadaki Yeri

Elektronik sigara birçok dünya ülkesinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Etkisi ve kullanımı açısından normal sigaradan çık fazla farkı olmayıp, avantajları olan elektronik sigaranın kullanımı bazı ülkelerde bir alışkanlık, kültür haline gelmektedir. Gelişen dünyada sigaranın zararları ve sigara bıraktırma yöntemleri için yapılan çalışmaların yanında elektronik sigaralar ve iyileştirme alanlarında da çalışmalar yapılmaktadır. İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi, elektronik sigaranın sigarayı bırakmak isteyenler için desteklenmesini önermektedir. Yunanistan, Amerika, Hollanda ve birçok Avrupa ve dünya ülkesinde bu konuda destek ve çalışmalar yapılmaktadır. Bizlerde iyibuhar olarak elektronik sigara konusunda çözümler üretiyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com