31 Ağustos 2016 Çarşamba 10:00
Fıtık Olmaktan Korunmanın Yolları

Yanlış eğilme, bükülme hareketlerinin yanı sıra ağır yüklerin fıtığa sebep olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, vatandaşları ağır yük kaldırma ve yanlış hareketler konusunda uyardı.

Çağın hastalığı stres ve hareketsizliğin de tetikleyicisi olduğu bel ve boyun fıtıklarının hayatı çekilmez hale getirebildiğini ifade eden Şahabettinoğlu, “Sürekli bel, boyun veya sırt ağrısı çekmek çok zor. Vücudumuzun yükünü sadece omurgamız değil kaslarımız da taşımaktadır. Omurga boyunca uzanan boyun, sırt ve bel kasları ile karın kasları bu yükü paylaşır ve kaslar yeterince güçlü olmadığında, kasların taşıması gereken ağırlık da omurganın üzerine ilave yük getirir” dedi.

Yaşa bağlı olarak gelişen dejenerasyon, günlük hayatın fizyolojisine uygun hareket etmemek, ağır kaldırmak, bazen düşme veya bir kazanın bel ya da boyun fıtığına sebep olabileceğine dikkat çeken Şahabettinoğlu, “Uzmanlar, ağır yük kaldırmak gibi aşırı kiloların da omurgaya binen yükü arttırdığını vurguluyor. Bu yüzden spor yapılması ve kilo kontrolünün sağlanması tavsiye edilmektedir. Omurlar arasında adeta süspansiyon vazifesi gören disklerin fıtıklaşmasına sebep olacak unsurların başında üstlerine binen yük geliyor. Ağır cisim kaldırmayın, çekmeyin, itmeyin. Taşıyacağınız yükleri her iki elinize eşit bölün. Omuz seviyesinin yukarısına doğru ağırlık kaldırmayın. Bu işleri yapmak zorunda kalırsanız da, yerden yük kaldırırken mutlaka dizler kırılarak çömelmeli, yük sonra kaldırılmalıdır. Yataktan kalkarken aniden bele yük bindirerek değil, önce yan dönüp dirseklerden destek alınarak doğrulmalıdır. Ayakkabı çökerek giyilmelidir. Bel ve boyun fıtıklarının manipülasyon yani elle tedavisinde hastalıklı bölgeye ellerle birtakım bastırma, germe, döndürme manevralar uygulanır. Bu tedavi sırasında herhangi bir ilaca genellikle ihtiyaç duyulmaz. Bazı hastalarda yüksek tansiyon, kalp-akciğer veya şeker hastalığının da birlikte olabilmesinin bazı aletli fizik tedavilerin uygulanmasını engellerken manipülasyon için engel teşkil etmiyor”

Son Güncelleme: 31.08.2016 10:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com