06 Eylül 2012 Perşembe 10:43
Kulak Burun Bğaz

Çocuğumda sık sık boğaz ve orta kulak iltihabı oluyor. Bademciklerinin veya geniz etinin alınmasının faydası olur mu?

Yapılmış olan çalışmalar bademcik ameliyatının sık boğaz iltihaplarının önlenmesinde yararlı olduğunu desteklemektedir. Ancak, bademciklerin alınmasının orta kulak iltihaplarının önlenmesine tek başına faydası olduğu gösterilememiştir.

Çocuğum için bademcik ameliyatının gerekli olduğu söylendi. Bademcik iltihabı için koruyucu ilaçlar olduğunu duydum. Acaba ilaçla tedavi edilemez mi?

Vücutta 3-4 hafta süreyle etkisini sürdüren depo-penisilinler ile, özellikle streptokok grubu bakterilerin neden olduğu iltihaplanmalara karşı korunma sağlanabilir. Ancak, bu tedaviye rağmen bademcik iltihaplanmalarının tekrarı devam ediyorsa ameliyat kararı verilebilir.

Çocuğum sık sık ateşli bademcik iltihabı geçiriyor. Doktoru bademcik ameliyatı önerdi ancak, yaşı çok küçük olduğu için ameliyattan çekiniyorum. Ameliyat için belli bir yaş sınırı var mıdır?

Dört yaşın altında bademcik ameliyatı yapılması, bademciklerin görevlerinin en fazla olduğu bu çağda arzu edilmez.

Çocuğum için geniz eti ameliyatının gerekli olduğu söylendi. Acaba ilaçla tedavi edilemez mi?

İlaç tedavileri geniz etinin iltihaplı olduğu dönemlerdeki şikayetler için geçici rahatlamalar sağlayabilir; ancak bir Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları uzmani tarafindan iltihapsız dönemde değerlendirilmiş ve ameliyat gerektirir derecede büyümüş olan bir geniz eti, genellikle ilaçlarla yeterince küçülmemekte ve ameliyatla tedavi gereksinimi tamamen ortadan kalkmamaktadır.

Genellikle bademcikler ve geniz eti birlikte mi alınır?

Bademcik ve geniz eti ameliyatları birlikte yapılabilir, ancak bu bir kaide değildir. Gerekçesine göre, her iki ameliyat ayrı ayrı da yapılmaktadır.

Geniz eti alındıktan sonra tekrarlayabilir mi?

Enfeksiyonlarla savaşma görevi yapan geniz etinin alınmasından sonra, geniz etinin bulunduğu bölgeye komşu olan ve aynı görevi yapan dokuların enfeksiyon nedeni olan mikro-organizmalarla karşılaşıp büyümesi halinde tekrar geniz eti oluşabilir.

KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARIBADEMCİK VE GENİZ ETİ HASTALIKLARI

HORLAMA NEDİR?

Horlama, orta yaş üzerindeki erişkinlerin üçte birinde görülen bir durumdur. Horlamanın nedeni, solunum sırasında havanın gevşemiş boğaz dokuları arasından geçerken bunları normalden fazla titreştirmesidir.

Horlamanın neden olduğu sorunlar nelerdir?

Her gece olan horlama sadece başkaları için bir rahatsızlık nedeni değil, hasta için gündüz uyuklama nedeni de olabilir. Sürekli ve tedavi edilmemiş horlama şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp krizi ve kalp yetmezliği riskini artırır. Çocuklarda horlama hiperaktiviteye ve dikkat bozukluğuna yol açabilir.

Sizin yapabilecekleriniz nelerdir?

Horlamayı önlemek veya şiddetini azaltmak için şunları yapabilirsiniz: Kilo fazlanız varsa zayıflayın. Kilo fazlalığı horlamanın en sık nedenidir. Gevşek ve artmış yağ dokusu nedeniyle daralmış hava yolu varlığı, dokuların kolay titreşmesine ve horlamaya yol açar.

Uyurken yan yatın. Sırtüstü yatmak dilin geriye düşmesine ve havanın geçtiği alanı daraltmasına neden olur. Uyku sırasında farkında olmadan sırtüstü pozisyona gelmeyi engellemek için pijama pantolonunun bel kısmının içine bir masa tenisi veya tenis topu koyulması fayda sağlamaktadır.

Alkol ve sakinleştirici ilaç kullanmaktan kaçının. Sakinleştiriciler, uyku ilaçları ve alkol merkezi sinir sisteminin kaslar üzerindeki kontrolunu baskılayarak boğaz kaslarında gevşemeye neden olur. Ayrıca, beynin uyanma ve solunumu başlatma fonksiyonlarını da azaltarak apne sürelerinin uzamasına neden olurlar.

Damak ve küçük dile yönelik ameliyatlar: Yumuşak damak ve küçük dilin yeniden şekillendirilmesi veya gerginliğinin artırılması amacıyla yapılan ameliyatların çeşitli şekilleri vardır. Bu ameliyatlar, klasik ameliyat yöntemiyle ya da koter, radyofrekans, plazma kesici, laser ışını gibi çeşitli araçlar kullanılarak da yapılabilir.

Radyofrekans cerrahisi (RF): Çoğunlukla lokal anestezi ile uygulanan bu işlemde yumuşak damağın gerginleştirilmek istenen bölgelerine özel bir cihaz ile radyo dalgaları uygulanır.

UYKU APNESİ NEDİR?

Çok şiddetli horladığınız söyleniyorsa, sabahları yorgun uyanıyorsanız ve gündüzleri uyukluyorsanız uykuda solunum duraklamaları (uyku apnesi) sorununuz olabilir. Apne kelimesi Yunanca'da "soluksuz kalmak" anlamına gelir. Uyku apnesi erkeklerde kadınlardan 2 kat daha sıktır ve daha çok orta yaş üzerindeki erişkinlerde görülür.

Uyku apnesi iki türdedir: Tıkayıcı tipte uyku apnesi. Daha sık rastlanan bu apne türünden boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesi sorumludur. 

Merkezi uyku apnesi. Bu tür apne beyinin solunumu kontrol eden kaslara doğru sinyaller göndermemesi sonucunda görülür.

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Tıkayıcı tipte uyku apnesi

Kilo fazlalığı. Boyunun kısa ve kalın olması boğazda hava yolunun daralmasına neden olur. Kilo fazlalığı nedeniyle boynun ve boğaz çevresindeki yağ dokusunun artması uyku apnesini şiddetlendiren önemli bir etkendir.

Büyümüş bademcikler ve geniz eti varlığı. Bademciklerin normalden büyük olması ve geniz eti bulunması daha çok çocuklarda görülen uyku apnesinin nedenidir; ancak bazen erişkinlerde de sorumlu olabilir.

Boğazın dar yapıda olması. Bazı kişilerde boğazın şekli doğuştan dar yapıda olabilir.

Erkek cinsiyet. Uyku apnesi erkeklerde kadınlardan iki kat sık görülür. Ancak, kilo fazlası olan kadınlarda da sık görülmektedir.

Yaş. Uyku apnesi orta yaş üzerindeki erişkinlerde gençlere göre 2-3 kat daha sıktır.

Alkol, sakinleştirici ve uyku ilaçlarının kullanımı. Bu maddeler boğaz kaslarının uyku sırasında gevşemesine neden olurlar.

GENİZ AKINTISI NEDİR?

 Burunda ve sinüslerde üretilen salgılar normalde geriye yani genize doğru süpürülür, boğaza iner ve ağızdaki tükürükle karışarak yutulur. Herkeste olan bu doğal salgı akımının fark edilmemesi gerekir. Salgıların burun gerisinde birikmesi ve aşağı aktığının hissedilmesine "geniz akıntısı" denir.

GÜNÜN SÖZÜ: "Bir iş yapmak istediğin zaman, Allah sana o işten kurtuluş gösterinceye kadar, yahut Allah sana bir çıkış kapısı yaratıncaya kadar yavaş ve temkinli davran” Hz. Muhammed

Son Güncelleme: 06.09.2012 10:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com