12 Ekim 2012 Cuma 11:23
Prostat Erken Tanı İle Tedavi Edilir

Prostat Erken tanı ile tedavi edilebilir.... 

 

Prostat büyümesi erkeklerde görülen bir hastalıktır. Kendisini;

• Sık idrara çıkma

• İdrar yaparken yanma

• İdrar yapmaya başlarken duraksama

• Zor ve ıkınarak idrar yapma

• İdrarın kesik kesik gelmesi ve kalınlığının azalması

• Çatallı idrar yapma, tam boşalmama hissi, idrar sonrası damlama

• Aniden sıkışma ve bazen idrarını tuvalete yetiştirememe

• İdrarda kanama ve idrarını tutamama şikâyetleriyle belli eder.

• Bazen de hastanın hiçbir şikâyeti olmadan da prostat büyümesi olabilir. 

     Prostat büyümesi 40-50 yaşlarından itibaren başlayabilir. Genellikle 50-60 yaş arası erkeklerin %50'sinde, 80 yaş üstü ise %90’ında görülür. Prostat büyümesinin sebebi günümüzde bilinmemektedir. Bu yüzden de prostat büyümesi olacaksa engellenemez. Hastalığın oluşmasında ailevi yatkınlık ve hormonal değişimlerin sorumlu olduğu görülmektedir. 

     Prostat büyümesi bazen idrar şikâyetine neden olmamaktadır. Yine de şikâyeti osun olmasın 40 yaş üzeri erkeklerin her yıl düzenli prostat muayeneleri yaptırmaları önemlidir. Çünkü prostat büyümesi bazen prostatın kanseri şeklinde oluşabilmektedir. Özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde yılda 1 kez kontrol için yapılan prostat muayenesi bazen hiçbir idrar şikâyeti olmayan erkeklerde başlamış olan prostat kanserinin erken teşhis edilmesini sağlamaktadır. Erkeklerde en sık görülen kanser tipi olan prostat kanseri, erken teşhis edilirse kolayca tedavi edilebilir. Yaşamının geri kalan kısmında sürekli ilaç kullanma yükümlülüğü olmaz. Dolayısıyla cinsel yaşamın eskisi gibi sağlıklı devam edebilir. Yapılacak erken bir operasyon bir daha tekrarlamayacak şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Yılda bir yaptırılan basit bir prostat muayenesi ve kan tetkiklerinin bu yüzden ihmal edilmemesi gerekmektedir. 

  Kanser dışındaki normal prostat büyümelerinde tedavi edilmemesi halinde; 

• Sık sık idrar yolu enfeksiyonu

• İdrarda kanama ve idrar torbasında taş oluşması

• Hiç idrar yapamama 

     İdrar yapamama nedeniyle böbrek yetmezliğine yol açabilir. Böbrek yetmezliği prostat tedavisinin geç kalması halinde geri dönmeyebilir. Bu takdirde hastaların diyalize girmeleri gerekmektedir. 

     Prostat büyümelerinin %80’i ilaçlarla tedavi edilebilir. %20’si ise ameliyat gerektirmektedir. Günümüzde prostat ameliyatlarının %90’ı kapalı ameliyat şeklinde gerçekleştirilmektedir. Kapalı ameliyatlarda idrar yolundan girilerek endoskopik bir aletle prostat dokusu görüş altında, küçük parçalar halinde çıkartılıp kanaya damarlar kontrol edilir.

Ameliyat sonrası yarası olmadığı için hasta açısından açık ameliyata göre daha kolay bir ameliyattır. Ameliyat sonrası dönemde 2-3 gün içinde hastanın sondası çekilir. Bu yöntemle prostatın tamamı çıkartılır. Prostat kapalı ameliyatla alınmayacak kadar büyük olduğu hallerde (bunlar %10'u oluştururlar) prostata açık ameliyat uygulanır. Bu ameliyat yöntemi de bugün için çok gelişmiş ve kolay yapılabilir olmuştur. Ancak hasta ameliyat sonrası dönemde 5-6 gün sondalı kalmak zorundadır. 

     Bugün için ürolojide kabul edilen ve prostatın tamamının alınıp incelendiği klasik iki ameliyat bunlardır. Yani kapalı ameliyat (TUR) ve açık ameliyat. Bunun dışında küçük prostatlarda ve kapalı ameliyat gibi kalp ameliyatları olmuş, kan sulandırıcı ilaçları hiçbir zaman kesemeyecek hastalar lazer ile ameliyat yapılabilir. Green-light denilen lazer ile yapılan kapalı ameliyatta hasta bir gün sondalı kalıp ertesi günü sondası çekilerek hastaneden taburcu edilebilir. Ancak buharlaştırma yöntemiyle yapılan bu ameliyat sonrasında hastaya doku tanısı konulamaz. Bu da önemli bir sakınca olduğundan zorunlu haller dışında lazer ameliyatı tercih edilemez. Ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. 

     Robotik Prostektomi erken dönemde hiçbir idrar şikâyeti yokken rutin kontroller sırasında yakalanmış prostat kanserlerinde uygulanan ameliyat yöntemidir. Ülkemizde belli mevkilerde başarı ile uygulanmaktadır.

Son Güncelleme: 15.10.2012 13:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com