01 Temmuz 2016 Cuma 17:19
Ramazan Sonrası Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Köksal Hamzaoğlu, Ramazan Bayramı süresince mide ve bağırsak rahatsızlıkları yaşanmaması için fazla şeker ve şekerli gıdaların tüketilmesine dikkat edilmesi, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınması gerektiğini bildirdi.

Hamzaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ramazanda günlük öğün sayısının azalması dolayısıyla beslenme düzeninde değişiklikler meydana geldiğini belirterek, bu nedenle bayramda öğün sayısının artması ve daha fazla yeme istediğinden ötürü bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarıyla karşılaşılabileceğini aktardı.

Şeker, çikolata ve hamur işlerinin kan şekerini hızla yükselttiğini vurgulayan Hamzaoğlu, bu gıdaları bayramda sık tüketmenin sindirim sistemi problemi gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceğini belirtti.

Hamzaoğlu, vatandaşları bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat etmeleri, aşırıya kaçmamaları, yeterli ve dengeli beslenme ilkelerini unutmamaları konusunda uyararak, şunları kaydetti:

"Bayram süresince de yeterli ve dengeli beslenmek için beş temel besin grubunda bulunan besinlerden en az 3 ana ve 2 ara öğünde yeterli miktarda alınmalıdır. Bu besin grupları süt ve süt ürünleri, et-yumurta-kurubaklagiller, sebze ve meyveyle ekmek ve tahıllar grubudur. Ramazan ayının sonlanmasıyla tüketilecek yiyeceklerin miktarı aniden arttırılmamalı. Öğün araları en az 2, en fazla 4-5 saat olacak şekilde düzenlenmeli. Ramazan Bayramı süresince mide ve bağırsak rahatsızlıkları yaşanmaması için fazla şeker ve şekerli gıdaların tüketilmesine dikkat edilmeli, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır."

Son Güncelleme: 01.07.2016 17:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com