12 Temmuz 2017 Çarşamba 13:36
Sağlıkçılar haksız atamaya karşı çıktı

Karadenizinsesi.com / Aleyna BAYRAM - Sözleşmeli idarecilerin sözleşmelerinin yenilenmesi için düzenlenen toplantıda  açıklamalarda bulunan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Serdar, “Mevcut hükümet tarafından 02 Kasım 2011’de çıkarılan 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Bakanlığının Teşkilat ve kuruluş Kanunu tamamen yenilenen sağlık bakanlığı ülke genelinde ve ilimizde sağlık müdürlükleri, halk sağlığı müdürlükleri ile kamu hastaneleri birliği olarak 3 büyük guruba bölünmüştür. Bu bölünmeye müteakip ülke genelindeki hastaneler Türkiye kamu hastaneleri birliğine bağlanmıştır. Hastanelerin yönetici kadrosu atamalarının 2 şer yıllık süre ile gerçekleştirilmektedir. On binlerce sağlık çalışanının görevde yükselme sınavını beklerken hiçbir objektif değerlendirmeye tabi tutulmadan duyuru veya sınav yapılmadan sağlık kurumlarında yönetici belirlenmesi haksızlıktır” şeklinde konuştu.

Sistem Çaycıları Sağlıkta Yönetici Yapıyor
Serdar, “Atamaları kimlerin yaptığı ve hangi objektif kişilerle yaptığı bilinmemektedir. Yönetimsel bilgi ve becerisi olmayan kişilerin; kasapların, bakkalların, çaycıların yönetimde yer almasına açıklık veren bu düzende atamaların adaletli yapılması gerekiyor. ayrıca herhangi bir güvencesi olmadan üst idarecilerin iki dudağı arasına sıkışmış bir yöneticinin hizmet gereklerinden ziyade tek amacının üstlerini memnun etmek olması gibi kamu idaresi açısından son derece zararlı bir anlayıştır. Bizim talebimiz ülkemizin ve devletimizin menfaatidir. Yöneticilik görevinin hiç kimseye ayrıcalıklı ve imtiyazlı olarak değil sadece usulüne uygun olarak hak edene ve ehline verilmesini istiyoruz” dedi.

Sağlık Bakanının Sözünü Hatırlattı
Sağlık bakanı Dr. Recep Akdağ’ın referandum öncesi sendika ziyaretinde “bundan böyle sağlık bakanlığında hiçbir ayrım olmayacak, bunu da icraatlarımızla da göreceksiniz” söylemini hatırlatan Serdar, “Talebimiz, 15 temmuzda imzalanması muhtemel sözleşmelerin yenilenmesi işleminin ertelenerek gerekli duyuruların yapılmasına müteakip sınav süresi ile devam ettirilmesidir. Bu ay içerisinde yapılacak 4 bin atamada devletin liyakati görünecektir” ifadelerine yer verdi.

Aleyna Bayram / Karadenizinsesi.com

Son Güncelleme: 12.07.2017 13:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com