17 Temmuz 2017 Pazartesi 15:23
Trabzon'da sağlık tesisinde bir ilk yaşandı

S.B.Ü Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Çocuk Cerrahi Uzmanları Op. Dr. Sefa SAĞ ve Op. Dr. Dilek Başar tarafından, bir çocuk hastada Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez yapılan böbrek büyümesi ameliyatı (Hidronefroz-Pyeloplasti) başarıyla gerçekleştirildi.

Op. Dr. Sefa SAĞ vaka ile ilgili olarak;

Böbrek büyümesi (hidronefroz), böbreğin idrar tutan kısmının çeşitli nedenlerle genişleyerek böbreğin kanı süzerek idrar üreten kısmına zarar veren ve sonucunda böbrek kaybına neden olan bir hastalık olup bunun en sık gözlenen sebeplerinden bir tanesi de ureteropelvik darlıktır dedi. Bu hastalığın idrarın böbrekten aşağı geçişine izin vermeyen veya yavaşlatan bir hastalık olduğu ve bunun gözüktüğü hastalarda sık böbrek enfeksiyonları ve böbreğe basıya bağlı olarak böbreği kaybetme riskiyle karşı karşıya kalındığını vurguladı.

Bu hastamızda da  böbreğin idrarı idrar kesesine aktaramadığı veya çok az aktardığı dolayısıyla böbrekte oluşan göllenmeye bağlı o böbrekte işlev kaybının oluşmaya başladığı görüldü. Bu tip hastaların günümüzdeki tedavisi açık /kapalı tekniklerin var olduğu cerrahi tedavidir. Hastamızda açık cerrahi yöntemle hastalıklı olan yapı çıkarılarak böbrek yeniden şekillendirildi. Ameliyat sonrası problemi olmayan hasta şifa ile taburcu edildi.

Bu tip bir ameliyat bu yaştaki (3 yaşında) çocuğa hastanemizde bu güne kadar ilk kez yapılmış olup ameliyatın başarılı olması bizleri çok sevindirmiştir” dedi. Bundan sonra da bu ve benzeri yeni operasyonlar hastanemizde yapılabilecektir.

Tüm hastalarımıza şifa dilerken erken teşhisin önemini hatırlatmak isteriz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com