30 Nisan 2018 Pazartesi 21:11
Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kere Denenebilir?

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kere Denenebilir?

Bazı çiftler için normal yollarla bebek sahibi olmak oldukça zordur. Sadece kadından ve erkekten kaynaklanabileceği gibi iki taraftan kaynaklı da bebek sahibi olma konusunda sıkıntı yaşanıyor olabilir. Bu durumlarda çiftler bebek sahibi olabilmek için farklı yollara başvururlar. Bunlardan biri de tüp bebek yöntemidir.

İlk başlandığı günden bu yana tüp bebek tedavisi günümüze kadar oldukça büyük bir gelişme göstermiştir. Ancak unutulmaması gereken şudur ki tüp bebek tedavisinde hiçbir zaman yüzde 100 olarak hamile kalınacağının garantisi verilmez.

Elde edilen olumlu sonuçlar ise günden güne artış göstermektedir. Başarı oranını arttırmak için çiftlerin tüm tedavi aşamalarında beraber tedavi görmeleri gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda çiftler tedavilere uyumlu olsalar ve tüm adımları uygun bir şekilde takip etseler de tüp bebek yöntemi işe yaramayabiliyor. Tedavinin olumsuz sonuçlanması elbette ki çiftler üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Hem maddi hem de manevi anlamla çiftler zarar görebiliyor. Ancak fiziksel yapıları uygun olduğu takdirde ve ekonomik imkânları dâhilinde tüp bebek yöntemi istenildiği kadar denenebilir. Yeterliliğe sahip çiftler başarıya ulaşana kadar bu tedaviyi deneyebilirler. Yasal olarak da bakıldığında tüp bebek denemesi için herhangi bir sınırlandırma yoktur. Bu denemeler başarısızlıkla sonuçlandığında maddi ve manevi hasara uğrayan çiftlerin durumlarını düzelterek tedaviye devam etmeleri gerektiği dışında başka bir handikap bulunmamaktadır.

Tüp bebek tedavisi ile ilgilenen uzman doktorların düşüncesine göre 3. Denemeden sonra tüp bebek yönteminin başarı oranının düştüğü gözlenmiştir. Ancak 9. veya 10. denemelerde bile bebek sahibi olan çiftlerin olduğu da bir gerçektir. 3. denemede de başarılı olunamayan tüp bebek yöntemleri tıpta tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olarak geçmektedir. Bu başarısızlıkların sebepleri de incelenmekte ve alternatif çözümler üretilmek için çalışmalar yapılmaktadır.

Peki, tüp bebek tedavisi neden tutmaz?

Kadının yaşının ilerlemesi tüp bebek yönteminin başarısız olmasında bir etkendir. Çünkü kadınların yaşları ilerledikçe hamile kalmak için uygun olan rahim şartları bozulmaya başlar ve embriyo rahme kolayca tutunamaz. Verilen ilaçlar da rahmin uyarılmasını sağlamak içindir ancak rahim uygun koşullara sahip olacak yeterliliği kaybetmeye başladığından gereken yanıtı veremez. Bunun yanında yumurtalarda meydana gelebilecek bazı anormallikler de tedavilerin başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep olabilir.

Baba adayının sperm kaynakları sorunları varsa da tüp bebek yönteminin tutmaması durumu yaşanabilir. Döl yatağının embriyonun tutunmasını sağlayacak kadar kalın olması gerekmektedir. Ayrıca tedavi süresince ilaçlar düzgün bir şekilde alınmaz, doktorun uyarılarına uyulmaz ve beslenmeye dikkat edilmezse tüp bebek yönteminin başarılı sonuçlanmasını beklemek zordur.

Tüp bebek tedavisinde sınırlandırma var mıdır?

Tüp bebek için istenildiği kadar deneme yapılabilir. Ancak deneme sayısı arttıkça başarılı olma yüzdesi de ters orantılı olarak düşmektedir. Özellikle ileri yaştaki anne adaylarında bu durum geçerli olmaktadır. Ama çiftin başvurduğu doktor, çiftin bebek sahibi olacağını düşünüyorsa ve yeterliliklerini tespit etmişse çiftin imkânları dâhilinde birçok kez tüp bebek tedavisi denenebilir.

Yumurta gelişimi yeterli olmadığında ve döllenme gerçekleşmediğinde tüp bebek tedavisi iptal edilmek zorunda kalır. Tüp bebek tedavisinin iptal edilmesinin diğer sebepleri de yumurtalıkların erken çatlaması, embriyoların yeterli düzeyde gelişim göstermemiş olması, baba adayının sperm üretiminin yeterli olmaması sayılabilir. Eğer anormal embriyolar saptanırsa transfer bile gerçekleştirilmeden tüp bebek işleminin iptali söz konusu olabilir. Bu sayılanlar da tüp bebek tedavisinin başarısızlıkları olarak sıralanabilir. İptal olan tüp bebek tedavilerini bir kez daha denemek isteyen çiftlerin doktorlarının onayını alması gerekmektedir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız

Son Güncelleme: 15.02.2019 19:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com