T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden mail adresime gönderilen bilgi notu var önümde. Önceleyin gösterilen ilgiye teşekkür ediyor, bilgi notunu aynen aşağıya alıyorum:

“Sayın Hikmet Aksoy, Karadeniz’de İlkhaber Gazetesi’nin 16.06.2015 tarihli nüshasında “Siyasetin

ve dondurmanın tadı…” başlığıyla yer alan yazınızla ilgili aşağıdaki notumuz dikkatlerinize sunulmuştur.

ORCHİDACEAE (Salep) tür 19.07.2012 tarihli ve 28358 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Doğal Çiçek Soğanlarının Üretimi, Doğadan Toplanması ve İhracatına İlişkin Yönetmelik” kapsamında olan bitkilerdendir.

ORCHİDACEAE (Salep) türlerinin hepsi doğadan toplamak suretiyle ihraç edilmesi yasak olan ve CITES kapsamında olan türlerdir. CITES kapsamına giren bu bitkilerin sadece araştırma yapmak amacıyla sınırlı sayıda sökümlerine izin verilmektedir.


Bakanlığımız mevzuatı, bu bitkilerin ihracına yönelik düzenlemeleri içermektedir. Yurt içinde ticarete konu olan doğal çiçek soğanları ile ilgili işlemler Çevre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Doğadan izinsiz ve kaçak toplama yapan kişi ve kuruluşlara 2872 Sayılı Çevre Kanunu’na göre işlem yapılmaktadır. Bu Kanunla ilgili iş ve İşlemler Çevre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından

yürütülmektedir. İzinsiz ve kaçak sökümler tespit edildiğinde soğanlar geri doğal alanlarına dikilmekte, kişiler hakkında yasal işlem uygulanmaktadır. (Para cezası, söküm aletlerine el koyma v.b.)”


Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nin 16.06.2015 tarihli (numarası ve yazanın adı/imzası olmayan) “bilgi notu” aynen böyle…


Dikkatli birer okurum olarak anımsayacağınızı umuyorum. “Siyasetin ve dondurmanın tadı…” başlıklı yazımda Bitlis ilimizde köylülerin doğadaki salep bitkilerini söküp kuruttuklarını, sonra da öğütüp un yaptıklarını, bunun kilosunu 300 liradan sattıklarını 16.06.2015 tarihli gazetemizde bu sütunda yazdım. Ayrıca Bitlis Valiliğimiz ile Tarım Müdürlüğü’nün, bu salep bitkisi katliamını köylülere salep çiftlikleri kurularak önlenmesi ve teşvik etmesi dileğimi belirttim.


Benimkisi sadece halisane bir dilek… Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nin duyarlılığına teşekkür ediyorum. Anladığım kadarıyla değerli salep bitkisi sahipsiz değil, Kanun ve yönetmeliklere teslim edilmiş… Edilmiş ve ben bunu ilkokulu okumuş bir kişi olarak biliyorum. Keşke; “İlgili valiliğe yasal olmayan salep bitkisi sökümü hakkında bilgi verilmiş olup; bu konuda Çevre Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan aldığımız bilgiye göre yasak söküm yapan şu kadar kişi hakkında gerekli işlem yapılmıştır” şeklinde bilgi notu tarafıma gönderilseydi.


Herkes gibi ben de biliyorum salep ve benzeri doğa bitkilerinin sökümlerinin yasak olduğunu… Anladığım kadarıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu bitkinin İHRACINA yönelik; Çevre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise YURT İÇİNDE TİCARETE konu olan doğal salep soğanlarıyla ilgili işlemlerle ilgileniyor. Rica ediyorum iki bakanlık arasında kalmış bile olsa salep bitkimiz ilgisiz kalmasın…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com