Eskiden Türkiye’den bakıldığında sanılıyordu ki, Avrupa mutluluk kıtası... Çünkü koca kıtaya gidemediğimiz için böyle bir kanı beynimize yerleşmişti bir kere... İnsanları özgür/mutlu... Barınma sorunu yok... Geçim sıkıntısı nedir bilinmiyor. İnsanların bir eli yağda, bir eli balda... Fabrikalar harıl harıl çalışıyor. Eğitim sorunu yok. Yaşam düzeyinde uçurumlar niçin olsun ki...

1960-70’li yıllarda öyleymiş...

Yaşayanlar anlatıyor.

“-Şimdi nasıl mı, peki?” diyorsunuz.

Daha önce de Belçika’ya gelmiştim. Buradan Fransa’ya, Hollanda’ya, Almanya’ya gezilerim oldu her seferimde. Kısacası bu ülkelerin sosyal, kültürel, ekonomik vb. yapılarının bugünü hakkında gözlemlerim oldu. Yaşayarak gördüm, bilgi edindim.

Hemen belirtmek isterim ki, AB şemsiyesi başlangıçta Avrupa’nın “geleceğini kurtarma, güvenceye alma” olarak görülürken şimdilerde kimi sosyal güvenliklerden kaynaklanan ülkeler arası yakınmalar/ sıkıntılardan ötürü homurtular var/yaşanıyor.

Tüm AB ülkeleri üzerinden bir fiyat orantılaması yapmam şu aşamada olası değil. Ama bu konuda Belçika’daki kimi tüketim maddelerini verip sonra yorum yapmak isterim.

Belçika marketleri tür/çeşit bakımından çok zengin... Hani derler ya, “ ne ararsan bulunur” zenginliğinde.. Amaa fiyatı üzerinde...

Adamlar sofralarında ekmek tüketimini 20-30 gramlık dilimlere düşürmüş... Sağlıklı beslenme alışkanlığı açısından doğru diyorsanız size katılırım. Ancak, ekmeğin 20’ye yakın türünü üreten insanların ekmek tüketiminde tutumlu olmalarının başka bir nedeni çok pahalı oluşu mu acaba? Bildiğimiz, bizim “esmer ekmek” diye tanımladığımız, onların “Classic” dedikleri 500 gram ekmeğin tanesi 1,99 Avro... Bir başka örnek; “ Averbode” diye adlandırılan ekmeğin 500 gramı 2,19 Avro...

Şimdi hesaplayalım; 1 Avro, 3 TL üzerinden hesaplarsak Belçika’da ekmeğin kilosu türüne göre 6-7 TL arasında değişiyor. Türkiye ile olan farkını artık siz hesaplayın.

Başka bir örnekleme: Marketlerde bizim köy yumurtası diye tanımladığımız 6’lı paketler 2,05 Avro.. Yani, 6 küsür TL.

Coca Cola 33 Cl. Coke Zero 6’lı paket kutusu 3,54 Avro.

***

Türkiye Avrupa ülkelerine göre “ucuzluk cenneti”... İklimi, bulunduğu coğrafya, doğal zenginlikleri, nüfusunun genç oluşu ile Türkiye’nin atılım yaparak çağdaşlaşma yarışı yapma şansı hayli yüksek. Ancak, iç dinamiklerinin uyumsuzluğu bu yarışta olumsuzluklar yarattığı da bir gerçek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com