Seçim sonuçlarına rakamsal olarak baktığımızda, AK Parti’nin, en fazla oy artışını Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde sağladığını görüyoruz. Iğdır yüzde 19.6’lık artışla başı çekiyor. Diğer iller sırasıyla şöyle: 

Şanlıurfa (16.4), Bingöl (16.3), Kilis (15.3), Erzurum (14.6) ve Gaziantep (13.3). Bir de bölgemizdeki duruma bakalım; Türkiye’de AK Parti’nin en fazla oy aldığı iller sıralamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize yüzde 75.3 ile yine birinci sırada. Rize’yi, Konya, Bayburt ve Kahramanmaraş takip ediyor. Bu listede Gümüşhane 10’uncu, Trabzon ise 16’ıncı sırada yer alıyor. Bölgemizde en fazla oy artışının yaşandığı iller sıralamasında ise yüzde 11.5 ile Bayburt birinci, 63 bin 490 oy artıran Trabzon ise yüzde 11.3’lük dilimle ikinci sırada yer alıyor.

Bu rakamlardan hareketle, tek başına iktidarda Doğu Karadeniz Bölgesi’nin güçlü bir şekilde temsil edileceğini söylemek mümkün… Karadenizliler, AK Parti’ye her seçimde verdiği desteği, kritik bir seçim olan 1 Kasım’da da artırarak sürdürdü. Bunun mutlaka bir geri dönüşü olmalı. Şimdi, AK Parti’nin bölge illerine vaat ettiği projeleri hatırlayalım;
Erzincan-Trabzon Demiryolu, sadece Trabzon’u değil, Gümüşhane ve Bayburt’u da fazlasıyla heyecanlandıran bir proje, önemli bir vaatti. Gümüşhane’nin ve Bayburt’un, tarımsal teşvikler, sulama projeleri, turizm yatırımları gibi beklentileri bulunuyor. Yeni Zigana Tüneli, yakında ihaleye çıkacak. Bayburt’u sahile bağlayacak Salmankaş Tüneli’nin inşaatı devam ediyor. Rize, deniz üzerine inşa edilecek havalimanını ve lojistik merkezi önemsiyor. Yine Ovit Tüneli’nin yapımı sürüyor. Trabzon, yatırım adası, ikinci üniversite, ikinci havalimanı, Güney Çevre Yolu ve şehir hastanesi gibi mega projelere kilitlenmiş durumda.

Yeşil Yol Projesi ise, bazı noktalarda itirazlar olsa bile, Samsun’dan Artvin’e kadar bölgenin tüm illerinde heyecanla beklenilen bir çalışma. Arap turizminin kırsala yayılmasıyla birlikte istihdama önemli oranda katkı sağlayacağı düşünülüyor. Bütün bu projelerin oluşturduğu beklenti, bölge insanının mührü AK Parti’ye vurmasında çok önemli bir rol oynadı. Yukarıda verdiğimiz rakamlar açıkça gösteriyor ki; vatandaş siyasetçilerin vaatlerine inandı, bunların hayata geçirilmesi için de gereken desteği sandıkta verdi. Şimdi görev sırası bu taahhütlerde bulunan siyasetçilere geldi. Hepimiz biliyoruz ki; kurulacak hükümette Trabzon’dan ve bölgeden bir ya da birkaç milletvekiline bakanlık görevi verilmesi, bu projelerin hayata geçirilmesini kolaylaştıracak en önemli adımdır.

Trabzon’da Süleyman Soylu, Bayburt’ta Naci Ağbal, Giresun’da ise Nurettin Canikli en güçlü bakan adayları olarak öne çıkıyor. Gözlemimiz odur ki; Trabzon kamuoyu, 7 Haziran seçiminden sonra büyük bir oy artışıyla milletvekili sayısını da artıran kadronun 1 numaralı ismi Süleyman Soylu’nun bakanlığına kesin gözüyle bakıyor ve bu yönde çok önemli bir beklenti oluşmuş durumda. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, kabinesinde Soylu ya da bölgemizdeki diğer vekillere görev verip vermeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz ancak şunu net olarak vurgulamak gerekir ki; Soylu’ya bakanlık verilmezse, Trabzon’da büyük hayal kırıklığı yaşanacak.

Böyle olmaması temennimizdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com