10 Ağustos’ta Türkiye demokrasisi, tarifi mümkün olmayan güzellikte bir gün yaşadı. Millet, ilk kez doğrudan kendi iradesiyle, kendi başkanını belirlemek için oy verdi. Sonuçta da, girdiği her seçimden zaferle çıkan Recep Tayyip Erdoğan ilk turda seçilerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı oldu. Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı hayırlı olsun. Yeni Türkiye hayırlı olsun. Ötekisiz Türkiye hayırlı olsun. Lider Türkiye hayırlı olsun. Öncü Türkiye hayırlı olsun.

Türkiye’nin önü artık dünden çok daha aydınlıktır. Sandık başındaki tercihi ne olursa olsun herkesin gözü aydın olsun.

Göreceksiniz, “Yeni Türkiye herkese iyi gelecek!”

BALKON KONUŞMASI

Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yine tarihi bir balkon konuşması yaptı. Tayyip Erdoğan’a oy veren ya da vermeyen herkesin geleceğe umutla bakmasını sağlayabilen bir konuşmaydı. Kapsayıcıydı, kucaklayıcıydı. Yeni Türkiye’nin kodlarını öğrenmemiz açısından da faydalıydı. İşte Erdoğan’ın tarihi balkon konuşmasından çok önemsediğim satır başları:

-“Gönülden ifade ediyorum, yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini hep birlikte başlatalım, diyorum.”

-“Hepimiz aynı vatan toprakları üzerinde yaşıyoruz, milletimiz, bayrağımız, vatanımız, devletimiz bir.”

-“Alevi'den, Sünni'den önce Türkiyeli vardır. Türk, Kürt, Rum ve Ermeni'den önce Türkiyeli vardır.”

-“Farklılıklarımızı değil ortak değerlerimizi ortaya çıkararak, yeni bir istikbali inşa etmek istiyorum.”

-“Aracıları bırakalım, birbirimizin gözüne bakalım. Birbirimizle gönül diliyle konuşalım ve güçlü Türkiye'yi kuralım.”

-“Paralel yapıdaki ihlaslı kardeşlerimden bir kez daha kendilerini sorgulamalarını istiyorum.”

-“Paralel yapıya gönül vermiş kardeşlerim de, Türkiye'de yeni sayfa açılırken, gönül dünyalarında yeni sayfa açsın.”

-“77 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. Ülkesi, milleti, bayrağı için çalışan bir cumhurbaşkanı olacağım.”

- “Türkiye'nin önü dünden çok daha aydınlık, istikameti de düne göre çok daha parlaktır.”

DEMİRTAŞ’IN BAŞARISI

Kuşkusuz seçimin bir diğer kazananı da Selahattin Demirtaş oldu. Son seçimlerde %6 olan HDP –BDP bloğunun oyunu Demirtaş bugün, %9,8 seviyelerine çıkarmıştır. Bu, oyların yaklaşık %65 oranında artırıldığını gösterir ki, bu da nasıl bir başarı sağlandığının anlaşılabilmesi açısından önemlidir.

Fakat şunu belirtmek isterim; Demirtaş’ın elde ettiği bu başarıda çatı adayının etkisizliğinin yanı sıra kampanya boyunca yürütmüş olduğu ılımlı, sempatik ve ilkesel duruşun payı çok büyüktür. Demirtaş’ın elde etmiş olduğu bu başarıyı HDP’nin de yakalayabilmesi için, Demirtaş’ın ortaya koymuş olduğu şahsi duruşu kurumsallaştırması gerekir. Bu kurumsallaşma sağlanabilirse HDP, Türkiye siyasetindeki ‘SOL’ açığının giderilebilmesi adına önemli bir adres haline gelebilir.

HDP, çözüm sürecine samimiyetle katkı sağlarsa, silah ile arasına çok net bir mesafe koyarsa, şiddet dilini terk ederse, statüko ile ilişkisini sonlandırırsa, mikromilliyetçi siyaset anlayışından sıyrılabilirse, ırk, mezhep, din ayrımı yapmadan bütün ezilenlerin, işçilerin ve emekçilerin haklarını savunmayı birincil ilke olarak edinebilirse, bir Türkiye partisi haline gelebilir.

Bu anlayış ile Türkiye partisi haline gelmeyi başarabilen bir HDP, Türkiye adına önemli bir siyasal kazanım olarak adını tarihe yazdırmayı başarabilir.

YAŞANABİLECEK FİYASKONUN TAVAN NOKTASI

MHP lideri Bahçeli, seçimlerin ardından sıcağı sıcağına bir açıklama yaptı. Bahçeli, bu konuşmada, Erdoğan’a oy verenlere kin kustu. Kendilerine oy vermeyenleri aşağılama geleneğini sürdürdü. Seçmeni; yolsuzluğa, adaletsizliğe, rüşvete, harama, soygunculuğa ve ihanete oy vermekle suçladı. Üstüne üstlük, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığının kesinleştiği o anlarda, ‘Erdoğan kaybetti, biz kazandık’ diyerek herkesi şaşırttı.

Seçimin en büyük mesajı halk tarafından muhalefete verildi. Muhalefet için bu seçimler, yaşanabilecek fiyaskonun tavan noktası idi. Halk, kapalı kapılar ardında planlanıp bir mühendislik eseri olarak önüne koyulan projelere artık onay vermiyor. Sayısını hatırlamadığım kadar seçim kaybetmiş olan Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, bu seçimlerden gerekli mesajı alıp koltuklarını devretmek üzere derhal partilerini kongreye götürme kararını almalıdırlar.

Hem partilerini hem de Türkiye’yi kendilerinden kurtarmalıdırlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.