Ömrünü siyasetin içinde geçirmiş, inandığı davaya hiçbir zaman ihanet etmemiş, ilkelerinden asla taviz vermemiş bir isimdir Şeref Malkoç.

Uzun süredir sahada çalışıyordu. Trabzon’dan mı yoksa Ankara’dan mı aday olacağı merak ediliyordu. Bugün Trabzon’dan aday adaylığını resmen açıklıyor.

Siyasette her an her şey değişebilir fakat görünen o ki; Malkoç, aday listesinin ilk sırasında yer alabilecek en güçlü isim. Kirli siyaset anlayışı ve insanoğlunun rekabetçi doğası gereği, Malkoç’un bu gücü kendi partisinin içindeki bazı kişilerde rahatsızlık yaratıyor! Bunu şuradan anlıyoruz. Bir süredir, Malkoç’un aday olamayacağı söylentisi yayılıyor.

Gerekçe olarak da, Ak Parti’nin tüzüğü gösteriliyor. Güya tüzüğe göre, akrabalar aynı dönemde aday olamazmış!

Damadı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül Ankara’dan aday adayı olduğu için, Malkoç’un aday olması bu durumda mümkün olmazmış, damadının adaylıktan çekilmesi gerekirmiş vs vs…

Bunlar doğru değil. Çünkü örnekleri var.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve amcasının oğlu Mehmet Çiçek aynı dönemde seçildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve teyzesinin oğlu Kerim Özkul aynı dönemde seçildi. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile hem eniştesi hem de halasının oğlu olan Mehmet Tekelioğlu da aynı dönemde TBMM’ye girdi. Kısacası, Şeref Malkoç’un aday olmasında hiçbir engel yok.

Bu yöndeki iddiaların bir algı operasyonu olduğu gayet iyi anlaşılıyor. Merak ettiğimiz, bunu kim ya da kimlerin yaptığıdır ki; sanırım yakında ortaya çıkar.

***

Bugün Malkoç’un dışında, yine iktidar partisinden aday adaylığını açıklayacak önemli isimler var. En dikkat çekicileri, Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız ve MÜSİAD eski Başkanı olan İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Hanefi Mahitapoğlu…

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile samimiyeti bilinen Mahitapoğlu, teşkilatlarla istişarelerde bulunduktan sonra aday adayı olma kararı verdi. Ankara’dan bir işaret alıp almadığını bilmiyoruz fakat almış olabileceği ihtimalini kuvvetli buluyoruz. Yıllarını siyasetin sivil kanadında geçirmiş bu isim listeye girerse kimse için sürpriz olmamalı…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com