İnsanların söyledikleri, üsluplarına göre değil de içeriği dikkate alınarak değerlendirildiğinde, daha net anlaşılabilir. Özellikle siyasetçilerin konuşmaları, karşıtlığın tetiklediği önyargıyla değerlendirildiği için, ne yazık ki çoğu zaman doğu mesajı anlamak mümkün olmaz ve her kelimesi anlam yüklü olsa bile gereksiz tartışmalara konu edilir. Bu nedenledir ki siyaset yapanların en çok dikkat etmeleri gereken konu, dil ve üsluptur. Lakin bazı insanların mizacı, böyle bir özene izin vermez ve ağızlarını her açtıklarında gündem yaratırlar. Dilleri sivridir. 

Bu tür siyasetçilere bir örnek, Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’dur. Kendisini milletvekilliği yaptığı dönemden beri tanırız. Süslü cümlelere sığınmaz, politik kıvırmalara gerek duymaz. Lafı evirip çevirmez, karşısındakinin kim olduğuna bakmaz. Doğru olduğuna inandığı her gerçeği, içinden geldiği gibi dümdüz konuşur. Her ‘dili ayarsız’ politikacı gibi, Bıçakçıoğlu’nun da sevilme ya da sempatik görünme gibi bir gereksinimi yok. Zaten seçilmesini sağlayan ana faktör de, sevimliliği değil samimiyeti. 

Yerel seçimlerin üzerinden 17 ay geçti. Bu süreçte Bıçakçıoğlu’nun birçok konuşması, yukarıda anlattığımız gibi sivri dili yüzünden polemik konusu yapıldı, ne anlatmak istediği
maksatlı ya da maksatsız çarpıtıldı. Mesela, mizahi bir yaklaşımla kendisini 'Kasabanın Şerifi’ ilan etmesi öylesine ciddiye alındı ki; verdiği asıl mesajlar gölgede kaldı. Çöplerin saatinde ve poşette bırakılması, şehir merkezinde hayvan beslenmemesi gerektiği, kaldırım işgallerine son verilmesi gibi uygar kent yaşamının zorunlu kıldığı çağrılarına bile olumsuz eleştiriler yapıldı. Neyse sözü uzatmayalım. Bıçakçıoğlu’na ziyarette bulunup, Beşikdüzü üzerine sohbet ettik. Şunu kabul etmek lazım ki; bu dönemde iktidar partisinden olsa bile ilçe belediye başkanlarının işleri zor.

Zira Büyükşehir Yasası, elerini kollarını bağlıyor. Bıçakçıoğlu’da bu yasanın değişmesi gerektiğini ilk günden beri savunan isimlerden biri. Hizmet alanları genişledi, yetkileri ve gelirleri azaldı.

Ancak hiçbir başkanın bu mazeretlere sığınarak, çalışma yapmaması mümkün değil. Çünkü seçim öncesinde verdikleri sözler, daha da önemlisi ilçelerine dair hayalleri var. Orhan Bıçakçıoğlu, belediyeciliği rutin altyapı hizmetlerinden ya da kaldırım söküp yenilemekten ibaret gören bir anlayışta değil. Tam tersine, 50-100 yıl sonra bile konuşulabilecek vizyon projeleri var. Bu projeler hayata geçerse, hakikaten Bıçakçıoğlu ilçesinin talihini değiştiren başkan olarak tarihteki yerini alacak. Bunları gerçekleştirmek için kararlı ve inançlı olduğunu gördük. Nedir o projeler? Her ne kadar Bıçakçıoğlu, bitmeden medyada yer almasını istemese de teleferik ve otel projesini yazmamak mümkün değil.

Detaylarını haberimizde okuyacaksınız. Beşikdağı’na teleferik ve sahile düşündüğü hatta projesini bile hazırlattığı 41 katlı otel hayata geçerse inanın Beşikdüzü şaha kalkar. Hele bir doğalgaz gelse, Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulacak fabrikalar, istihdama ve ilçe ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak. Yıllardır hak ettiği hizmeti alamamış bir Beşikdüzü gerçeği var karşımızda. Ama şu anda ilçede, sorunları bilen ve geleceğe dair kalıcı eserler bırakmak isteyen bir başkanın görev yaptığını da inkâr etmemek gerek.

Beşikdüzü halkı, görüş ayrılıklarını, siyasi düşünce farklılıklarını ve sivri dilini bir kenara bırakıp, ilçe için mega projeler hedefleyen Bıçakçıoğlu’na destek olursa, inanıyoruz ki çok güzel işler ortaya çıkacak.

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com