Sezon deyince, biliyorum hemen aklınıza spor geldi. Gerçi spordan da söz edeceğim ama önümüzde her alanda sorunlar yaşayacağımız bir dönem var.

Önce fındık konusu… Geçen yıla göre fındık ürününün beklentiden daha verimli olacağı söyleniyor. Söyleniyor ama… Söyleyenler piyasada “alıcı” rolüne soyunan kesim… Üreticiler arasında yaptığımız araştırma/soruşturmada geçen yıl kadar değilse de; bu yıl da kimi yüksek köylerde don olayı yaşandığından söz ediliyor.

Yani, ürün rekoltesi geçen yılın üzerinde bir rakam olacak, ama fiyat yine aynı düzeyde mi gerçekleşecek?

Arz-talep buluşmasının sonucu ortaya çıkan fındık fiyatının geçen sezona denk olması, hatta üzerine çıkması arzusu/beklentisi var üretici nezdinde…

Dileğimiz, geçen yılın ürün rekoltesinin düşük gerçekleşmesi üzerinden oluşan fındık fiyatının bu kez olumsuz gelişen yaşam koşulları nedeniyle geçen sezon rakamlarının da üzerinde olması/gerçekleşmesi beklentisi var üreticinin.

Bu gerçekleşir mi? Bilemeyiz. Çünkü fındık üretiminde dünya lideri olan Türkiye’nin bu değerli ürününe Almanya’da Frankfurt Borsası’nda fiyat biçiliyor.

Yani, fındığı biz üretiyor, harmanlıyoruz. Tüketime hazır duruma getiriyoruz. Ama fiyatını başkaları belirliyor. “Davul bizim boynumuza asılı ama tokmağı başkalarının elinde” durumu…

Hadi, siyasetçilerimiz, seçimde “Fındık piyasasını Türkiye’de kuracağız” sözünüzün kıyıcığından tutup fındık borsasını Türkiye’de kurun da görelim.

Siyasetin işte bu halleri/durumları da var.

Söz verdiniz mi, yapacaksınız…

***

Gelelim Trabzon’da spor’a… Trabzonspor’un içinde bulunduğu durum gözler önünde… Yönetim üzerinden gelişen durum hukuksal bir çekişme girdabına girmiş durumda.

Başlangıçta iyi niyet beklentilerinin vardığı noktada şimdi karamsarlık yaşanıyor.

Trabzonspor’un eleştirildiği transfer politikası bu yıl da aynı hız ve iştahla devam ettirilme heyecanı var. Ama ne heyecan!.. Sezon sonunda alınan karne zayıflarla dolu iken yeniden aynı mecrada “hayat suyu aramak”, aynı role soyunmak…

Kendini inkâr değil de ne bu?

Trabzonspor altyapı olarak geçen sezon rakiplerinin tozunu silkeleyip şampiyonluklar kazanırken ve de Erdoğdu Anadolu Lisesi futbol takımı Dünya Biricisi olurken yaşadığımız sevinç sarhoşluğundan mı acaba, bugünkü dış transfer iştahı/heyecanı?..

Beyler, bu kuymak bu kadar suyu kaldırmaz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com