Türk Futbolu neden başarılı değil? Hemen soruya, soruyla karşılık verelim ki Trabzonlu olduğumuz anlaşılsın. Neden başarılı olsun ki? Başarılı olması için ne yaptık? Sorular sorular sorular...

Şimdi bir düşünün; cinsiyeti farketmeksizin 2-3 yaş arası çocuklara alınan ilk oyuncak toptur. Bazısının kaliteli topu olur, bazısının ise filenin içinden çıkan plastik topu... Çocuk topa vurduğu an, etrafındakiler “gollll” diye bağırır. Bu eylem 3-4 defa tekrarlandıktan sonra, artık çocuk topa vurduğunda kendiliğinden “goll” der. Tıpkı büyüdüğünde topa vurduğu an, kendini futbolcu sanması gibi... Daha küçükken ona topa vurmanın “gol” olduğu öğretilmiş, nereye vuracağı değil ki!

Şimdi bir düşünün; Çocuk 17-18 yaşında A Takıma yükseliyor. Ailesi ve çevresi çocuğa öyle bir sorumluluk yüklüyor ki adeta beyni iflas ediyor. “Haydi çocuğum iyi topçu ol babana araba alacaksın... Haydi çocuğum annene ev alacaksın... Haydi çocuğum kardeşlerinin geleceğini kurtaracaksın...” Yahu futbolcu mu yetiştiriyoruz yoksa geleceğe yönelik bankamatik mi?

Şimdi bir düşünün; Genç futbolcu alt yapıdan, A Takıma çıktığında hayatı tamamen değişiyor. Aldığı parayı muhtemelen daha önce toplu halde hiç görmediği için çevresini değiştiriyor, sevgilisini değiştiriyor, altına son model araba çekiyor ve en kötüsü para musluğunun hiç kesilmeyeceğini sanıyor. Para bittiğinde ise bakıyor ki futbol hayatı da bitmiş.

Şimdi bir düşünün; adaletin sağlanamadığı, çıkar ilişkilerinin etik kavramından daha önde tutulduğu, masa başı işlemlerinin döndüğü, güce dayalı ahlaksız sistemin olduğu Türk Futbolu neden başarılı olsun ki?

Şimdi haydi biraz düşünelim! Evet, düşünürsek doğru yolu bulabiliriz...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com